Sejm: Ustawa o tzw. podatku cukrowym do Komisji Zdrowia

13 Lutego 2020, 12:43 Sejm

W czwartek Sejm skierował projekt ustawy o prozdrowotnych wyborach konsumentów regulującej wysokość opłat od tzw. małpek i słodzonych napojów, do Komisji Zdrowia. 

Podczas dyskusji na posiedzeniu plenarnym Sejmu, posłowie Koalicji Obywatelskiej zarzucali, "że to kolejny podatek, który ma tylko i wyłącznie zasilić budżet państwa. Dotkliwy może się on okazać nie dla dużych przedsiębiorców, a dla klientów oraz przede wszystkim sadowników, z których owoców m.in. produkowane są te napoje."

-Dlaczego ministerstwo nie zrobi tego co w uzasadnieniu i skoro chce ograniczyć spożycie alkoholów w małpkach wśród Polaków to po prostu nie zakaże sprzedawania małpek?– pytał Jarosław Urbaniak (KO) . – Chodzi o to, żeby Polacy pili dużo, ale płacili za to więcej – mówił.

- Dlaczego w walce otyłością, opodatkowuje się napoje z polskich jabłek, a nie opodatkowuje się cukru? Te intencje są nieszczere – dodał poseł Koalicji.

- To podatek, przede wszystkim podatek od małpek, które w tej chwili są przyczyną rozpijania się młodzieży. Ten podatek jest słuszny - mówiła posłanka lewicy, Hanna Gil-Piątek.  Dodała, że Lewica optuje też za skierowaniem ustawy do komisji. Zwracała uwagę, że z ustawy „zniknęły zapisy mówiące o podatku od reklamy suplementów”. -Będziemy sprawdzać, dlaczego tak się stało - dodała.

Ostro do wypowiedzi posłów odniósł się wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

- Przestrzegam przed obawami i skierowaniem projektu ustawy do prac komisji. Szanowni państwo, opłatą nie będzie objęte to co najbardziej państwa interesuje, to znaczy - sok z buraka - mówił wiceminister.

Na wniosek posłów projekt ustawy skierowano do dalszego procedowania w Komisji Zdrowia. Posiedzenie komisji odbędzie się o godz. 13. Tego samego dnia komisja ma przedstawić sprawozdanie z posiedzenia w Sejmie.

JK

Czytaj więcej: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz