K. Wechmann o refundacji abemacyklibu w raku piersi: mamy nadzieję na szybką decyzję w tym zakresie

13 Lutego 2020, 13:45 wechman

Pacjentki z rakiem piersi HER2 minus oraz HR+ czekają na objęcie refundacją w ramach programu lekowego nowej substancji abemacyklib, która jest już zarejestrowana i uzyskała pozytywną rekomendację AOTMiT. Krystyna Wechmann, Prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, ma nadzieję, że nie będzie trzeba czekać tak długo, jak w przypadku poprzednich leków.

- Nieotrzymywanie decyzji refundacyjnych na zarejestrowane substancje w poprzednich latach, spowodowało to, że w raku piersi spadliśmy, jeżeli chodzi o umieralność, bardzo nisko, tzn., że ta umieralność zwiększyła się, kiedy cały świat idzie w tym kierunku, żeby tę umieralność zmniejszać - podkreśliła K. Wechmann w rozmowie z Polityką Zdrowotną.

W jej ocenie, to negatywne doświadczenie, a także obecnie dobra współpraca organizacji pacjenckich z ministerstwem zdrowia oraz widoczne zaangażowanie resortu pozwalają mieć nadzieję, że w przypadku tej nowej substancji nie będziemy czekać tak długo na refundację. 

Jak dodała, zaplanowane jest spotkanie w tej sprawie z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim. - Mam nadzieję, że ten etap nie będzie trwał tak długo, jak przy poprzednich lekach, które dopiero po latach oraz interwencjach zostały wprowadzone na listy refundacyjne – stwierdziła.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz