Każdego roku, w Polsce umiera ok. 380 tys. osób. Choroby układu krążenia oraz choroby nowotworowe to ponad 70% wszystkich zgonów (trzecią główną grupę przyczyn stanowią urazy i zatrucia, które kosztują życie ok. 6% osób). W 2013 roku z przyczyn kardiologicznych zmarło w Polsce ponad 177 tys. osób. Była to blisko połowa (45,8%) wszystkich zgonów.
Na choroby układu krążenia częściej zapadają kobiety, których umieralność z tego powodu jest też znacznie wyższa niż wśród mężczyzn. Aż 95 tys. kobiet zmarło w skutek chorób układu krążenia w 2013 roku. Liczba ta stanowiła 51 procent wszystkich zgonów kobiet. U mężczyzn był to odsetek niższy o 10 punktów procentowych.
Według raportu to niedokrwienna choroba serca jest przyczyną największej liczby zgonów. Sytuacja wygląda podobnie w całej Europie. Choroba ta odpowiadała w Polsce za 23% zgonów kardiologicznych, co oznacza, że aż 41 tys. osób zmarło właśnie z jej powodu. W wyniku zawału serca zmarło 15 tys. osób (9% wśród zgonów kardiologicznych). Niedokrwienna choroba serca jest podstawową kardiologiczną przyczyną zgonów również wśród mężczyzn. W 2013 roku zmarło na nią ponad 22 tys. z nich. Jak przypomniał GUS, najwięcej zawałów miało miejsce na początku naszego obecnego stulecia, w roku 2000.
Choroby naczyń mózgowych są drugą, najczęstszą przyczyną kardiologicznych zgonów. Umieralność dotyczy tu w większym stopniu kobiet – 20 procent zgonów wśród ChUK, a u mężczyzn – 17 procent.
Na choroby kardiologiczne cierpią przede wszystkim osoby starsze. Wśród kobiet w wieku 65 lat i więcej, z powodu ChUK zmarło ich aż 92%. Mężczyzn, z kolei, 72%. Najmniej zgonów osób starszych w ramach chorób kardiologicznych zanotowano w województwie pomorskim i wielkopolskim.
AP
Źródło: Główny Urząd Statystyczny