Komisja Zdrowia za bezpłatnymi lekami dla kobiet w ciąży

14 Lutego 2020, 10:11 ciąża kobieta ciąży dziecko

W czwartek (13 lutego) Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o bezpłatnych lekach dla kobiet w ciąży. Proponowane przepisy umożliwią bezpłatny dostęp do leków dla kobiet w ciąży od momentu stwierdzenia ciąży do porodu. 

Za projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zagłosowało 24 posłów, jeden wstrzymał się od głosu. Wprowadzono też zaproponowaną przez Ministerstwo Zdrowia poprawkę dotyczącą Sieci Badawczej Łukasiewicz. Ma ona zapewnić ciągłość zezwoleń i certyfikatów na leki wydanych dla instytutów, które wejdą w skład Sieci Łukasiewicz.

Podczas pierwszego czytania projektu ustawy wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski mówił, że proponowane przepisy mają zapewnić kobietom w ciąży dostęp do bezpłatnych leków. -To podobny program do już obowiązującego, czyli programu bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 lat - zapewniał.

Kobiety będą miały zapewniony dostęp do leków na podstawie zaświadczenia stwierdzającego ciążę, wystawionego przez ginekologa lub położną. Leki będą mogli przepisywać wszyscy lekarze. Jak zapowiedział wiceminister, wykaz leków mamy poznać najwcześniej 1 września tego roku.

-Obecnie trwają konsultacje z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), które leki będą bezpłatne - zapewnił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

- To, co obecnie zostało zaproponowane, to insuliny ludzkie krótko- i długodziałające, czyli wszystkie leki, które są dostępne na liście refundacyjnej, witamina D i jej metabolity, heparyny drobnocząsteczkowe, leki beta-adrenolityczne, leki stosowane w chorobach dróg żółciowych i wątroby, szczepionki przeciw grypie, kwas foliowy i pochodne, hormony płciowe i hormony tarczycy - wyliczał wiceminister.

Program będzie finansowany z budżetu państwa. Koszty w tym roku oszacowano na 11 mln zł. W 2021 r. ma być to już 24 mln zł. Krocząco, w następnych latach kwota będzie waloryzowana o 10 proc. W razie przekroczenia limitu na dany rok minister zdrowia ma zmniejszać liczbę leków objętych programem.

Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2020 r., z wyjątkiem poprawki dotyczącej Sieci Łukasiewicz, która ma wejść w życie 1 kwietnia 2020 r. Wcześniejsze wejście w życie tego artykułu - jak argumentuje Ministerstwo Zdrowia - jest konieczne, aby zdążyć przed połączeniem w Sieć Badawczą Łukasiewicz instytutów mających certyfikaty i zezwolenia na wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu leków.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz