Sejm: środkowy palec dla onkologii

14 Lutego 2020, 10:27 SEJM

232 posłów zagłosowało w czwartek wieczorem za przyjęciem ustawy, która przewiduje 2 mld zł na dopłaty dla TVP i Polskiego Radia w ramach rekompensaty za ulgi abonamentowe. Przed głosowaniem opozycja apelowała o to, by przeznaczyć tę kwotę na dofinansowanie onkologii.

232 posłów zagłosowało za przeznaczeniem blisko 2 mld zł na media publiczne, 220 było przeciw, żaden z parlamentarzystów się nie wstrzymał. W głosowaniu nie brał udziału m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak informowaliśmy wczoraj, opozycja apelowała, by zamiast 2 mld zł wsparcia dla mediów publicznych, przeznaczyć tę kwotę na leczenie nowotworów w Polsce. Czytaj więcej: T. Grodzki: "Leczenie nowotworów jest ważniejsze niż propaganda"

- Macie okazje poprawić się, grzesznicy. Nie przekazujcie tych pieniędzy TV Władza - komentował podczas głosowań Grzegorz Braun (Konfederacja).

-Mam nadzieję, że prezydent Andrzej Duda będzie miał tyle odwagi, żeby pojechać na oddziały onkologiczne i wytłumaczyć chorym, dlaczego nie do nich trafiły te środki - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska (KO)

"Środkowy palec dla onkologii"

Wśród polityków, pacjentów i obserwatorów zawrzało po ogłoszeniu decyzji Sejmu. "To bardzo subtelna różnica: opozycja chce przeznaczyć dwa miliardy na onkologię, a PiS na nowotwór" - pisał na swoim twitterze Donald Tusk.

"Zamiast 2 mld na leczenie chorych na raka Polacy zobaczyli środkowy palec poseł Lichockiej" - komentował były wiceminister zdrowia Sławomir Neuman (KO) odnosząc się zachowania jeden z posłanek partii rządzącej po wynikach głosowania.

Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Jeszcze przed głosowaniem, Koalicja apelowała do prezydenta o zawetowanie procedowanej ustawy.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Zorro. Sobota, 15 Lutego 2020, 7:19
Chcieli PiSu to mają.Mówiłem nie głosować na PiS bo będzie dyktatura.