Koronawirus: czy jest zagrożeniem dla produkcji farmaceutyków w Chinach?

14 Lutego 2020, 13:49 europa komisja europejska parlament

Ministrowie zdrowia UE zebrali się w Brukseli na nadzwyczajnym spotkaniu w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Europie. Epidemia-oficjalnie nazwana COVID-19 - zabiła 1367 osób, a prawie 60 000 osób na całym świecie jest zarażonych.

Na spotkaniu ministrowie omówili środki dotyczące bezpiecznych podróży, przy jednoczesnym zapewnieniu swobodnego przepływu osób w UE. —Będziemy czujni, a jeśli sytuacja ulegnie zmianie, zintensyfikujemy naszą pracę—powiedziała komisarz ds. zdrowia UE, Stela Kiriakidu.

Tak dla ścisłego monitoringu, nie dla kontroli temperatury na lotnisku

Ministrowie stwierdzili, że kluczowe jest wczesne wykrywanie i jednolite środki zapobiegawcze — zwłaszcza w punktach wjazdu do UE, takich jak lotniska. Wiele krajów wdrożyło ograniczenia dotyczące podróży dla osób przebywających w Chinach w ostatnim czasie, ale holenderski minister zdrowia Bruno Bruins zachęcił członków UE do unikania dodatkowych ograniczeń dotyczących podróży i handlu. Mogą być za to potrzebne dodatkowe środki, aby wiedzieć, którzy pasażerowie mieli lub mają kontakt z osobami z regionu Wuhan w celu ścisłego monitoringu. Temat ten był poruszany w czasie spotkania. Podkreślono rolę obserwacji i wczesnego wykrywania: już teraz piloci w niektórych krajach podczas bezpośrednich lotów z Chin są zobowiązani do zgłaszania pasażerów z objawami w czasie zbliżania się do lądowania. Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn stwierdził, że konieczne jest skoordynowane podejście w całej UE i na arenie międzynarodowej. Podkreślił jak istotne jest spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Jednocześnie uważa on, z nie ma powodów do paniki. —Jak dotąd jest to tylko regionalna epidemia epidemii w Chinach, ale musimy mieć pewność, że nie stanie się ona prawdziwą pandemią na całym świecie—powiedział.

Wierzchołek góry lodowej?

Pod względem liczby zgłoszonych przypadków i tego, czy dane pochodzące z Chin były wiarygodne, Spahn powiedział, że wierzy w istnienie większej liczby przypadków niż obecnie odzwierciedlają to statystyki. —Wiemy, że istnieje wiele przypadków bezobjawowych. Zakładam więc, że jest o znacznie więcej przypadków niż widzimy w statystykach— tłumaczył. Agnes Buzyn, francuska minister zdrowia, podkreśliła, że UE powinna również zachować czujność na wypadek, gdyby wybuch epidemii zaszkodził produkcji farmaceutyków w Chinach, prowadząc w ten sposób do potencjalnych niedoborów. Poprosiła UE do opracowania wspólnego planu zamówień na zakup sprzętu medycznego.

Państwa członkowskie zostały wezwane do podjęcia niezbędnych środków w celu zacieśnienia współpracy. Wezwano również Komisję do zbadania sposobów ułatwienia państwom członkowskim dostępu do środków ochrony indywidualnej oraz do oceny konsekwencji wirusa dla dostępności leków w UE. —Fragmentacja wysiłków sprawi, że wszyscy będziemy bardziej bezbronni. Jedność z naszej strony wspierałaby również wysiłki Chin w celu powstrzymania wirusa i złagodzenia wszelkiej dalszej transmisji w UE i do UE — powiedziała Kiriakidu, komisarz ds. Zdrowia UE.

Źródło: deutshe welle, abcnews

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz