Lekarze, fizjoterapeuci i pielęgniarki - tych pracowników będzie brakowało w 2020 r.

17 Lutego 2020, 10:03 pielęgniarka

Lekarze, fizjoterapeuci i pielęgniarki - to zawody, w których prognozowany jest deficyt w 2020 roku. Wśród deficytowych zawodów w branży medyczno-opiekuńczej są także opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej. Według autorów raportu "Barometr zawodów 2020", to skutki starzejącego się społeczeństwa.

Raport przygotowano  w ramach ogólnopolskiego badania "Barometr zawodów" realizowanego na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W raporcie prognozowane braki na rynku pracy zostały podzielone ze względu na branże. 

W branży medyczno- opiekuńczej  będzie brakować lekarzy, fizjoterapeutów i masażystów, pielęgniarek i położnych oraz opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej.

"Skutki starzejącego się społeczeństwa wyraźnie odczuwalne są w tej branży, bowiem kolejny rok z rzędu do deficytu trafiły te same cztery zawody" - wskazano w "Barometrze".

Jak podkreślono, największe braki kadrowe zgłaszają szpitale i placówki w małych powiatach, zlokalizowanych w pobliżu większych miast, gdzie oferowane są znacznie atrakcyjniejsze zarobki. Pomimo iż oferty pracy w tego typu profesjach rzadko trafiają do powiatowych urzędów pracy, eksperci dostrzegają problemy w rekrutacji kadr.

Ponadto, raport zwraca uwagę, że pracownicy we wskazanych wyżej zawodach często pracują w kilku placówkach równocześnie, zarówno publicznych, jak i prywatnych. W przypadku lekarzy braki odnotowywane są w wielu specjalizacjach.

"Rośnie zapotrzebowanie na usługi związane fizjoterapią i masażem, osoby w tym zawodzie często decydują się jednak na założenie własnej działalności, z uwagi również na mało atrakcyjne wynagrodzenia w placówkach publicznych" - czytamy w raporcie.

 

Deficytowe branże:

Oprócz pacowników w branży medyczno-opiekuńczeń w 2020 roku będzie brakować:

- w branży budowlanej: betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie oraz robotników budowlanych;

- w branży produkcyjnej: operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, ślusarze, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży;

- w branży transportowej: kierowcy autobusów oraz kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych;

- w branży gastronomicznej: kucharzy i piekarzy;

- w branży medyczno-opiekuńczej: lekarzy, fizjoterapeutów i masażystów, pielęgniarek i położnych oraz opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej;

- w branży usługowej: fryzjerzy;

- w branży finansowej: pracownicy ds. rachunkowości i księgowości oraz samodzielni księgowi.

Źródło: barometrzawodow.pl

BPO

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz