ABM: rusza strona internetowa o badaniach klinicznych

17 Lutego 2020, 10:15 komputer informatyzacja

Rusza strona internetowa dotycząca badań klinicznych, która ma być źródłem informacji o tych badaniach oraz związanych z nimi procedurach. Jak informuje Agencja Badań Medycznych, szczegółowe informacje znajdą tam zarówno pacjenci, jak i lekarze oraz organizacje pozarządowe.

ABM poinformowała w poniedziałek o tym, że rusza strona internetowa pacjentwbadaniach.abm.gov.pl

Według Agencji, Polacy nadal ze sporą rezerwą przystępują do badań klinicznych, co w dużym stopniu wiąże się z brakiem dostatecznej wiedzy dotyczącej korzyści i ryzyka. Zmienić to może nowa strona internetowa wyjaśniająca cel takich projektów.

Projekt Pacjent w badaniach klinicznych, w ramach którego startuje strona www.pacjentwbadanich.abm.gov.pl, powstał dzięki pomysłowi Urszuli Jaworskiej (Prezes Fundacji Urszuli Jaworskiej) oraz współpracy organizacji pozarządowych, sektora nauki, administracji publicznej oraz branży biotechnologicznej i farmaceutycznej.

Strona ma stanowić wiarygodne źródło informacji o badaniach klinicznych oraz wszystkich związanych z nim procedurach. Pacjenci, lekarze oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony zdrowia znajdą tam szczegółowe informacje na temat standardów, procedur i wymagań dotyczących procesu prowadzenia badań klinicznych, szczegółowe informacje dla pacjenta dotyczące udziału w badaniu klinicznym, historie pacjentów, jak również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zaprezentowane w przystępny sposób.

Na stronie można znaleźć informacje na temat serwisów zawierających oficjalne bazy badań klinicznych w różnych fazach realizacji. W przypadku zagranicznych baz badań klinicznych instrukcje korzystania z nich zostały opisane w języku polskim.

- Mamy nadzieję, że dzięki zmianom zaproponowanym w projekcie ustawy o badaniach klinicznych, który złożyliśmy w styczniu br. do Ministra Zdrowia, już w przyszłym roku możliwe będzie uruchomienie powszechnie dostępnej bazy badań klinicznych, z której pacjenci będą mogli czerpać informacje o prowadzonych badaniach. Dzięki niej pacjenci z określoną chorobą będą mogli stosunkowo łatwo znaleźć badanie, które ich interesuje i odpowiada ich potrzebom - podkreśla dr n. med. Radosław Sierpiński , p.o. Prezesa Agencji Badań Medycznych.

Źródło: ABM

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz