GIS i NRL ostrzegają przed niepopartymi wiedzą medyczną informacjami w Internecie o koronawirusie

17 Lutego 2020, 10:42 koronawirus 2019-ncov

Publikowane na fanpage "Ukryte terapie - Jerzy Zięba" treści dotyczące koronawirusa stanowią zagrożenie dla zdrowia i życiu ludzi - oceniła Naczelna Rada Lekarska oraz Główny Inspektor Sanitarny we wspólnym oświadczeniu.

Na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej  opublikowano oświadczenie Głównego Inspektora Sanitarnego i prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej w związku z publikacją na fanpage "Ukryte terapie - Jerzy Zięba" treści zagrażających zdrowiu i życiu ludzi. 

Jak wyjaśniono, zostało ono wydane w związku z licznymi prośbami do GIS i NRL "o merytoryczną weryfikację wskazanych materiałów wideo pod kątem zgodności przedstawionych w nich informacji, dotyczących leczenia i postępowania w przypadku zakażenia koronawirusem, z oficjalnymi rekomendacjami przedstawionymi przez GIS, Ministerstwo Zdrowia, WHO oraz aktualną i zweryfikowaną wiedzą medyczną".

- Powyższe materiały są publicznie dostępne na fanpage portalu Facebook: „Ukryte Terapie - Jerzy Zięba” i mają bardzo dużą oglądalność (dziesiątki tysięcy wyświetleń każdy), a także są wielokrotnie wtórnie udostępniane i mogą mieć istotny wpływ na zachowanie osób zakażonych w przypadku pojawienia się koronawirusa w Polsce - wskazano.

- Oświadczamy, że informacje upowszechniane na ww. stronach internetowych w związku zagrożeniem ze strony nowego koronawirusa stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Stanowczo podkreślamy, iż informacje te nie są poparte badaniami naukowymi i uznaną wiedzą medyczną. Rekomendujemy zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku w korzystaniu z dostępnych w Internecie informacji, często przekłamanych lub nieprawdziwych, przez co mogących w efekcie spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu -  podkreśla we wspólnym oświadczeniu NRL i GIS.

Jak przypomniano, w przypadku powrotu z Chin i zaobserwowania u siebie, w ciągu 14 dni, niepokojących objawów takich jak: gorączka, kaszel, duszność należy zgłosić się do szpitala/ oddziału chorób zakaźnych i poinformować o odbytej podróży lub powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną. Ponadto GIS i NFZ zaleca zapoznawanie się z informacjami zamieszczanymi i aktualizowanymi na bieżąco na stronie internetowej GIS.

Źródło: NIL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

Jaro Środa, 18 Marca 2020, 10:08
Wolę leczyć się metodami Zięby niż konowałów którzy podlegają mafii farmacełtycznych
glaca Poniedziałek, 16 Marca 2020, 17:58
„Wolę być wyleczony przez szarlatana niż uśmiercony przez sławę medyczną.“ Profesor Julian Aleksandrowicz.
olo Poniedziałek, 16 Marca 2020, 7:05
A kiedy zrobicie to co w Chinach, by zlikwidować wirusa?
raz23 Niedziela, 15 Marca 2020, 23:34
Zdrowy rozsądek i szczególną ostrożność należy zachowywać przy czytaniu jakichkolwiek informacji. I nigdy nie nie usypiać pod wpływem mocy autorytetu.
Bodzio Niedziela, 15 Marca 2020, 21:00
Jedyna dobra rzecz to to, ze epidemia odry skończyła się, kiedy zaczęła się epidemia korony-i-wirusa
MW Niedziela, 15 Marca 2020, 12:19
Porosimy w takim razie o konkretne informacje od GIS i NRL co robic, żeby się wzmocnić, zeby zminimalizować ryzyko zarażenia, co robić, jak już się źle poczujemy oprócz oczywiście pójścia do szpitala.
Irwina Sanicka Poniedziałek, 09 Marca 2020, 2:36
wszystko jasne! System planuje umieranie pacjenta zgodnie z procedurami zamiast wyleczyć mimo procedur !
iw Poniedziałek, 02 Marca 2020, 2:35
Dlaczego wczesniej gis nie mowi o i dopuszcza jedzonko zatrute do sklepow i nie mowi o odpornosci ktora tak latwo nabyc przez zdrowa zywnosc ?
mniej złości Czwartek, 27 Lutego 2020, 22:22
Fred R. Klenner