Zdrowie jednym z głównych tematów kampanii prezydenckiej

17 Lutego 2020, 14:02

Kampania wyborcza mająca wyłonić Prezydenta Polski na najbliższe pięć lat oficjalnie ruszyła. Choć publiczna ochrona zdrowia odmieniana byłą podczas prezentacji kandydatów przez wszelkie przypadki to tylko dwóch zadeklarowało pierwsze postulaty.

Andrzej Duda- "wiele wyzwań"

W sobotę swoją kampanię rozpoczął obecnie urzędujący Prezydent RP Andrzej Duda, który podkreślał działania swoje i partii Prawa i Sprawiedliwości w tym obszarze. Podkreślał, że pozostaje jeszcze "wiele wyzwań" w tym obszarze, tak jak kolejki do lekarzy. Kandydat nie zadeklarował jeszcze żadnych postulatów.

Małgorzata Kidawa-Błońska - bez konkretów

Działania na rzecz poprawy ochrony zdrowia deklaruje także także kandydatka na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Choć i tu nie zostały przedstawione żadne konkrety to Małgorzata Kidawa-Błońska w odpowiedzi do dziennikarzy mówiła zapowiedziała "konkretny pakiet zmian, które dotyczą szeroko rozumianego bezpieczeństwa: od bezpieczeństwa ekonomicznego po bezpieczeństwo dotyczące naszego zdrowia, klimatu".

W zespole ekspertów kandydatki Koalicji zasiadać ma m.in. Bartosz Arłukowicz (b. minister zdrowia)

Władysław Kosiniak-Kamysz- Realizacja "Paktu na rzecz zdrowia"

Najwięcej o zdrowiu mówi lekarz, kandydat z ramienia PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. W sobotę przekonywał, że urzędującemu prezydentowi "zabrakło planu na naprawę służby zdrowia i odwagi".

- Nie podjął próby reformy zdrowia, bo się jej bał, bo to kosztuje. Ja w sobie tę odwagę mam. Wiem, że trzeba czasem zapłacić za reformę służby zdrowia cenę polityczną, ale ta cena jest warta, bo za nią stoi zdrowie i życie moich rodaków - oświadczył. Kosiniak-Kamysz zobowiązał się, że ponad podziałami politycznymi przeprowadzi "Pakt na rzecz zdrowia". W tym kontekście zarzucił prezydentowi Dudzie, że nie skorzystał z poparcia, które dwa lata temu gotowi był mu udzielić w tej sprawie z Pawłem Kukizem.

W zespole ekspertów kandydata ludowców zasiadają m.in. Gabriela Lenarczyk (ekspert w dziedzinie praw pacjenta) oraz dr Marcin Mikos (ekspert w dziedzinie prawa medycznego i zarządzania w ochronie zdrowia)

Robert Biedroń 

Wiele deklaracji w ochronie zdrowia możemy spodziewać się także od kandydata Lewicy, Roberta Biedronia. Póki co na Twitterze dziennikarki Oko Press, Agaty Szczęśniak znaleźliśmy pierwsze postulaty Roberta Biedronia i jeden z nich jest z obszaru ochrony zdrowia,a jest to "reforma lekowa".

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz