Marcowa lista leków refundowanych już opublikowana

19 Lutego 2020, 8:11 leki

Ministerstwo zdrowia opublikowało obwieszczenie ws. listy leków refundowanych, która będzie obowiązywać od 1 marca. Co na nowej liście?

Chodzi o obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2020 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2020 r.

Jak informował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski na swoim Twitterze, od marca dostępne będą nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów z cukrzycą typu I: "Ultra szybkodziałające analogi insuliny Fiasp - innowacyjne preparaty insuliny podawane w fiolce oraz we wstrzykiwaczu w formie zastrzyku".

W ramach insulin długodziałających dla insuliny glargine (Abasaglar) została obniżona cena detaliczna o 17 proc - dla pacjenta będzie o 15,54 zł taniej. W krótkodziałających zostały zmniejszone ceny dla Mixtard, Actrapid i Insulatard. Zmniejszyły się również odpowiednio podstawy limitu.

Utworzony zostanie także nowy program lekowy "leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy". Znajdzie się w nim wandetanib (Caprelsa).

Nową terapię otrzymają także pacjenci z akromegalią. W programie lekowym znajdzie się Pegwisomant (Somavert), jako nowa opcja dla pacjentów po niepowodzeniu leczenia chirurgicznego i nieskuteczności analogów somatostatyny. 

Na nowej liście przewidziano także kolejne wskazanie dla cetuximabu (Erbitux) w ramach programu lekowego "Leczenie płaskonabłonkowego raka głowy i szyi poza możliwościami leczenia miejscowego.

W refundacji aptecznej znajdzie się także kolejna refundowana gonadotropina - folitropinum delta (Rekovelle) we wskazaniu - kontrolowana hiperstymulacja jajników u pacjentek <40 r.ż. 

"Koniec monopolu!". Ministerstwo ogłasza wprowadzenie zamienników 

"Koniec monopolu" - pisał wiceminister o leku przeciwjaskrowym DuoTrav (Travoprostum + Timololum), który "ma w końcu odpowiedniki". Cena dla pacjenta była 24,42 zł za butelkę, a teraz będzie odpowiednio 8,88zł za 1 (3 razy taniej), 17,43 zł za 3 butelki i 20,37 zł za 4 butelki (5 razy taniej za butelkę).

Na liście znalazł się także odpowiednik posaconazolum - (Posaconazole Mylan) do leku oryginalnego Noxafil kosztującego 2702,81 zł, gdzie nowy lek kosztuje 991,20 zł (cena detaliczna). Dla pacjenta cena nowego leku będzie nadal ryczałtowa - 3,20 zł. 

Na liście znajdziemy także odpowiedniki antydepresantów duloxetinum - Dulsevia i Dutilox z obniżką cen detalicznych o 36 proc. Nowością jest dawka 90 mg (Dulsevia) obok dotychczasowych 30 i 60 mg.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz