Lekarze złożyli w ministerstwie trzy projekty ustaw. Będą lobbować za nimi u każdego z posłów

19 Lutego 2020, 15:09 Lekarze i biurokracja

Przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie (OIL) złożyli w środę (19 lutego) na ręce ministra zdrowia trzy projekty ustaw. Zapowiedzieli, że będą osobiście lobbować za każdą z nich, u każdego posła i senatora. To kontynuacja działań w ramach "Narodowego Kryzysu Zdrowia".

W środę przedstawiciele OIL (19 lutego) wraz z spotkali się ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz wiceministrem Januszem Cieszyńskim. Podczas spotkania ministrom wręczono trzy projekty ustaw, których zapisy przewidują:

  • zwiększenia finansowania ochrony zdrowia,
  • określenia maksymalnego czasu oczekiwania na udzielenie świadczenia gwarantowanego,
  • połączenia działań Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- System ochrony zdrowia, podobnie jak ciężko chorzy pacjenci, nie może pozwolić sobie na wydłużanie oczekiwania na leczenie. Ogłaszając Narodowy Kryzys Zdrowia przedstawiliśmy decydentom diagnozę „Polska to chory kraj” wraz z postulatami, pokazującymi że „wspólnie możemy go uleczyć”. Można odnieść wrażenie, że dotychczasowe reakcje rządzących to pudrowanie dramatycznie wyglądającej rzeczywistości. Dlatego w ramach kontynuacji naszej akcji społecznej pójdziemy do każdego posła i senatora - podają przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

-Dla posła i senatora wybranego w danym okręgu szczególnie ważny powinien być głos wołający o pomoc właśnie z jego terenu. Nie można bowiem zignorować próśb mieszkańców, którzy okazali parlamentarzyście zaufanie, którzy tym samym zobowiązali go do należytego i rzetelnego dbania o ich dobro. Poseł, senator nie może bagatelizować i lekceważyć oddolnych prób nawiązania dialogu. Oddolnie zwracamy się z konkretnymi problemami, odnosząc się do największych bolączek opieki zdrowotnej, istniejących w danym regionie. Wskazujemy problemy, cele, recepty, mogące uzdrowić system, prosząc o uruchomienie mechanizmów i wdrożenie skutecznych rozwiązań. (...) Być może zwracanie się do Sejmu i Senatu, jako do ogółu, powoduje rozmycie poczucia odpowiedzialności, dlatego zwracamy się indywidualnie do każdego z posłów i senatorów, bezpośrednio, imiennie, oczekując od niego zaangażowania - mówi prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski.. 

– Kolejki do specjalistów rosną, obciążenie pracą jest coraz większe, warunki w jakich obecnie leczymy pacjentów są coraz słabsze. Profilaktyka zdrowotna wciąż nie jest traktowana jako jeden z priorytetów. Nie widać spójnej długoletniej strategii naprawy systemu, a kolejne pomysły rządzących ograniczają się PR i tzw. gaszenia pożarów – podkreśla Łukasz Jankowski.

Prezes ORL zwraca uwagę, że resort zdrowia nie tylko nie podjął strategicznych kroków, ale też nie wywiązał się z własnych pomysłów inicjatyw, z którymi wyszedł we wrześniu, podczas spotkania z organizatorami i partnerami akcji Narodowy Kryzys Zdrowia.

– Od wiceministra Cieszyńskiego we wrześniu usłyszeliśmy np. o pomyśle bilansu 40-latka. I cisza. Była mowa o zniesieniu limitów do AOS, co na razie będzie miało miejsce tylko w przypadku niektórych specjalistów i co przecież nie zmniejszy kolejek, bo chodzi tylko o pierwszą wizytę. Dużo miało się wydarzyć w czasie pierwszych stu dni rządu. A jak na razie widzimy głownie działania fasadowe oraz przepychanki polityczne, gdzie temat zdrowia istnieje np. w kontekście przekazania środków dla telewizji publicznej, czy szeroko komentowanego gestu jednej z posłanek. Zdrowiem należy zająć się na poważnie, czego mamy prawo oczekiwać od każdego z parlamentarzystów. Liczymy, że parlamentarzyści chętnie nas przyjmą w swoich biurach, nie zamkną przed nami drzwi. W tym momencie, w kontekście doświadczeń z ostatnich miesięcy, trudno uznawać za wiarygodne zapowiedzi rządu, które pojawiają się np. w reakcji na jego kryzys wizerunkowy po burzliwym głosowaniu z palcem w roli głównej. My nie jesteśmy politykami, nie mamy uprawnień i narzędzi do wprowadzania w życie naszych postulatów, ale jesteśmy zdeterminowani, by wciąż motywować decydentów do działań, które są w zakresie ich kompetencji - dodaje.

Parlamentarzystów będą „motywować”, m.in. podczas wizyt w ich biurach poselskich i senackich, przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie wraz z  partnerami akcji „Narodowy kryzys zdrowia”. Na spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe, Fundacji My Pacjenci, Fundacji Światło dla Życia, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Porozumienia Rezydentów. Wsparcie deklarują także: Fundacja Alivia, Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska, Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii, To nie z mojej karetki, Fundacja 3-4-start.

źródło: OIL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz