Senat: Opozycja składa poprawkę o 2 mld zł na onkologię

19 Lutego 2020, 16:56 kasa pieniądze

Senacka komisja zdrowia poparła w środę złożoną przez Koalicję Obywatelską do projektu budżetu na 2020 r. poprawkę, która zakłada przesunięcie w budżecie z działu dotacje i subwencje 1,95 mld zł i dodanie programu polityki zdrowotnej na leczenie chorób nowotworowych. 

Przewodnicząca komisji Beata Małecka-Libera poinformowała, że przygotowana została poprawka. Jak przekonywała, wydatki na onkologię muszą wzrastać, bo rośnie liczba pacjentów, ale pogarszają się też wskaźniki, wzrasta umieralność. 

- Pieniądze, które chcieliśmy przeznaczyć na onkologię, pieniądze, które senat przyjął w formie odrzucenia dotacji na dofinansowanie telewizji publicznej i senat chciał skierować na onkologię - zostało to przez Sejm odrzucone. Dlatego poszukaliśmy pieniędzy w budżecie - mówiła.

- Jako Koalicja Obywatelska przygotowaliśmy poprawkę na kwotę 1,95 mld zł. I w całości dedykowana jest leczeniu i profilaktyce chorób nowotworowych - wyjaśniła. Dodała, że poprawka zakłada dodanie programu polityki zdrowotnej na leczenie chorób nowotworowych. - Chodzi o dotacje i subwencje - tłumaczyła.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński ocenił, że poprawka ta jest bez uzasadnienia. - Uzasadnienie powinno określać na co zostaną przeznaczone te środki. Jeżeli mówimy o Narodowej Strategii Onkologicznej, to tam wszystkie środki - 5 mld zł - są przekazane na konkretne cele i wiemy w jaki sposób te 5 mld zł wesprze polską onkologię - przekonywał. Według niego, poprawka KO nie uzasadnia w sposób wystarczający, na co środki zostaną przeznaczone.

Poprawka będzie jeszcze przedmiotem dyskusji na posiedzeniu senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Łukasz38 Wtorek, 25 Lutego 2020, 11:56
ja na miejscu parlamentarzystów obniżyłbym o połowę swoje wynagrodzenie i nagrody i przeznaczył wszystko na onkologię...