Rzucenie palenia. Nigdy nie jest za późno – dowodzą wyniki najnowszego badania

20 Lutego 2020, 15:23 papierosy palenie zakaz palenia

Nowe badanie oceniające płuca byłych palaczy potwierdziło, że osoby, które rzuciły palenie, miały większy odsetek nieuszkodzonych pod względem genetycznym komórek nabłonka dróg oddechowych i znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na raka.

Wyniki badania podkreślają zalety całkowitego rzucenia palenia w każdym wieku. Nie tylko powstrzymuje to dalsze uszkodzenia płuc, ale również umożliwia namnożenie się zdrowym komórkom i aktywne uzupełnienie błony śluzowej dróg oddechowych. Zwiększenie proporcji nieuszkodzonych genetycznie do uszkodzonych komórek chroni przed rakiem.

Naukowcy odkryli też, że pomimo tego, że komórki nie uległy jeszcze transformacji nowotworowej, więcej niż dziewięć na każde 10 komórek dróg oddechowych u palaczy miało do 10 000 dodatkowych zmian genetycznych w porównaniu z osobami niepalącymi. Mutacje te były spowodowane bezpośrednio przez substancje zawarte w dymie tytoniowym.

Ponadto u osób, które rzuciły palenie, wciąż istniała spora grupa komórek wyściełających drogi oddechowe, które uniknęły uszkodzeń genetycznych spowodowanych paleniem w przeszłości. Genetycznie komórki te były identyczne z komórkami dróg oddechowych osób, które nigdy nie paliły. Byli palacze mieli aż cztery razy więcej zdrowych komórek niż obecni palacze. Zdrowe komórki stanowiły nawet 40 proc. wszystkich komórek w drogach oddechowych byłych palaczy.

- Ludzie, którzy palili intensywnie przez 30, 40 lub więcej lat, często mówią, że jest już za późno, aby rzucić palenie, ponieważ ich zdaniem szkody zostały wyrządzone - skomentował autor publikacji dr Peter Campbell z Wellcome Sanger Institute.

- Nasze badanie pokazuje, że wręcz przeciwnie; nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie. Niektóre osoby oceniane w naszym badaniu wypaliły ponad 15 tys. paczek papierosów przez całe życie, ale w ciągu kilku lat od rzucenia palenia odsetek zdrowych komórek w ich drogach oddechowych uległ znaczącemu zwiększeniu i ogromnej regeneracji - dodał.

Rak płuc jest najczęstszą przyczyną śmierci na raka w Wielkiej Brytanii i stanowi 21 proc. wszystkich zgonów z powodu raka. Około 72 proc. z 47 tys. zachorowań na raka płuc w ciągu roku w Wielkiej Brytanii jest spowodowanych paleniem tytoniu.

W Polsce co roku ponad 23 tys. osób dowiaduje się, że ma raka płuca. W Polsce rak płuca jest obecnie na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych, zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Źródło: pharmatimes

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz