Serbia nie będzie wysyłać już pielęgniarek do pracy w Niemczech?

21 Lutego 2020, 12:59 pielęgniarka

Współpraca Serbii z Niemcami w zakresie sprowadzenia personelu pielęgniarskiego może wkrótce zostać zawieszona. Jest to duże zaskoczenie, ale niemieckie Ministerstwo Zdrowia na razie bardzo ostrożnie komentuje te doniesienia.

Chodzi o projekt „Triple Win” Niemieckiego Towarzystwa Współpracy Międzynarodowej (GiZ) i Federalnej Agencji Zatrudnienia (BA), który rozpoczął się w 2013 r. i zakłada sprowadzenie personelu pielęgniarskiego do Niemiec z Bośni i Hercegowiny, Tunezji i Filipini. Gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung ujawniła, że w nadchodzącym roku Serbia może nawet całkowicie zerwać umowę z Niemcami. Informacja ta opiera się na oświadczeniach serbskiego ministra pracy Zorana Djordjevicia.

Tymczasem serbski prezydent Aleksandar Vučić w wywiadzie telewizyjnym negatywnie wypowiedział się o pomyśle wyjazdów pielęgniarek z Serbii do Niemiec. Jednocześnie prezydent Vučić podkreślił, że jego zdaniem Niemcy mają jeden z najlepszych systemów ochrony zdrowia na świecie i że szanuje Jensa Spahna (CDU) jako ministra zdrowia Niemiec.

Niemieckie ministerstwo zdrowia jest ostrożne w komentowaniu tej sytuacji i potwierdziło jedynie, że minister Jens Spahn nigdy aktywnie nie próbował zwerbować pielęgniarek z Serbii do pracy w Niemczech i nie chciało wypowiadać się w kwestii możliwości potencjalnego zerwania umowy. Wiadomo jednak, że wyjazdy personelu pielęgniarskiego w Serbii są obecnie „postrzegane bardziej krytycznie niż wcześniej". Współpraca z innymi krajami partnerskimi będzie kontynuowana.

Według najnowszych danych niemieckiego Ministerstwa Pracy, 5 797 pielęgniarek przyjechało do Niemiec z Bośni i Hercegowiny, Serbii, Filipin i Tunezji w ramach projektu „Triple Win”. Ponadto 107 osób uczestniczy obecnie w kursie języka niemieckiego w Wietnamie i za kilka miesięcy przyjedzie do Niemiec. Ponad połowa pielęgniarek pochodzi z Filipin. W Niemczech braki personelu pielęgniarskiego są ogromne i szacuje się że niedługo może zabraknąć aż 80 tys. pielęgniarek.

Źródło: aerzteblatt.de, Frankfurter Allgemeine Zeitung

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz