W resorcie zdrowia zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego ws. koronawirusa i zakażeń we Włoszech

24 Lutego 2020, 10:28 koronawirus 2019-ncov

W resorcie zdrowia zebrał się w poniedziałek zespół zarządzania kryzysowego w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem na północy Włoch, gdzie wyjeżdża na ferie wielu Polaków. Zespół ma wypracować nowe rekomendacje dla Polaków wracających i wyjeżdżających do Włoch. Jak podkreśla wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, obecne rekomendacje są takie, aby nie wyjeżdżać w te rejony Włoch.

Jak mówił W. Kraska w TVN24, w ciągu kilku godzin pojawią się nowe rekomendacje po posiedzeniu zespołu kryzysowego, w którym uczestniczą przedstawiciele służb, a także lotniska Chopina.

Dodał, że główne zalecenie obecnie, to aby nie wyjeżdżać w te rejony Włoch. Z kolei osoby, które wrócił z północnych Włoch, z miejsc gdzie są ogniska koronawirusa, powinny skontaktować się z placówkami państwowej inspekcji sanitarnej i "być może zostaną objęte 14-dniową domową kwarantanną". - Z kolei osoby, które wróciły z pozostałych rejonów Włoch, jeżeli czują się źle i występują u nich niepokojące objawy, także prosimy o kontakt z państwowa inspekcją sanitarną - dodał W. Kraska.

Jak wyjaśniał, chodzi o aktywny nadzór inspekcji, czyli bezpośredni kontakt z takimi osobami.

Obecnie w Polsce działają dwa laboratoria, które wykonują testy na obecność koronawirusa. W tym tygodniu zostaną uruchomione w pozostalych województwach, czyli rozszerzamy miejsca diagnostyki na całą Polskę.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 23 lutego 2020 r. odnotowano 78 833  potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 463  zgony (3,1%) (Tab.1).

Według stanu na 23 lutego 2020 r. zgłoszono 2 463 zgony z Chin(2 443), Hongkongu (2), Iranu (5), Korei  Południowej (5), Włoch (2) , pokładu międzynarodowego przewoźnika  (Japonia) (2), Tajwanu (1), Filipin (1), Japonii (1) i Francji (1).

W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji).

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 23 lutego 2020 r. odnotowano ponad 78,8 tys.  potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2,4 tys.  zgonów, w większości w Chinach. W ostatnich dniach stwierdzono 150 przypadków zakażenia oraz 4 ofiary śmiertelne z tego powodu w północnych Włoszech.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

transport Poniedziałek, 24 Lutego 2020, 13:54
co z kierowcami samochodów ciężarowych którzy jeżdżą w te rejony?