Niemcy: aplikacja mobilna na receptę. Eksperci mają wątpliwości

24 Lutego 2020, 10:47 media społecznościowe telefon

Niemiecki resort zdrowia opublikował projekt rozporządzenia, umożliwiający "refundację" dla stosowanych mobilnych aplikacji medycznych. Kilka organizacji medycznych krytycznie odniosło się do planów regulacyjnych ministerstwa. 

Zgodnie z procedowanymi przepisami aplikacje zdrowotne, które są sklasyfikowane jako wyroby medyczne niskiego ryzyka, będą refundowane przez społeczne ubezpieczenie zdrowotne.

Recepta na stosowanie aplikacji może zostać przepisana przez lekarza lub z upoważnienia towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych (odpowiednik NFZ). O produktach w  katalogu cyfrowych aplikacji medycznych decyzje podejmować będzie Federalny Instytut Leków i Wyrobów Medycznych (BfArM).

BfArM musi zapewnić bezpieczeństwo aplikacji, jej funkcjonalność, jakość, bezpieczeństwo danych i ochronę danych osobowych. Ponadto producent musi udowodnić pozytywny wpływ aplikacji zdrowotnej na zdrowie pacjentów w okresie próbnym- trwającym jeden rok. W tym okresie próbnym producent może dowolnie ustalać cenę, której część kosztów miałby pokryć płatnik. Jeśli mierzalne efekty stosowania aplikacji będą pozytywne, BfArM na stałe doda aplikację do katalogu, a do Płatnika będzie należała negocjacja z producentem w zakresie wartości poziomu zwrotu kosztów.

Kontrola

Według organizacji lekarskich ministerstwo powinno uszczegółowić listę wymagań, które musi spełnić każda aplikacja. Wskazują, że obok przepisów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony danych pacjenta, konieczna jest stała kontrola czy producent ich przestrzega. W pierwotnej wersji przepisów regulacyjnych wystarczyło jedynie oświadczenie producenta o tym, że "zobowiązuje się on do odpowiedniej ochrony danych".

Psychoterapia online?

Niemieckie Stowarzyszenie Psychoterapeutów krytycznie odniosło się do planów wprowadzenia aplikacji mobilnych, szczególnie w dziedzinie psychoterapii. Zdaniem psychoterapeutów fakt ich pozytywnego oddziaływania na pacjentów nie stanowi jeszcze o potrzebie włączenia ich do leczenia. Nie należy wypróbowywać aplikacji na pacjentach, a przed ich wprowadzeniem trzeba upewnić się, że są bezpieczne - wskazują. 

Źródło:aerzteblatt

Magdalena Mroczek, JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz