Koronawirus: Premier zapewnia o gotowości służb i zapowiada "pigułę informacyjną" dla obywateli

24 Lutego 2020, 16:23 koronawirus 2019-ncov

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił w poniedziałek, że wszystkie służby są w gotowości na ewentualny przypadek koronawirusa w Polsce. Jak mówił, w związku ze wzrostem zachorowań w północnych Włoszech, Polacy którzy wracają z ferii w tym rejonie, mają otrzymać „pigułę informacyjną” za pomocą SMS i będą ewentualnie pod aktywnym monitoringiem służb sanitarnych. Ponadto na lotniskach wprowadzone zostanie badanie temperatury ciała dla pasażerów.

Przed południem w Ministerstwie Zdrowia odbyło się zebranie roboczego zespołu ds. sytuacji sanitarno-epidemiologicznej ws. epidemii koronawirusa i nowych przypadków zachorowań w północnych Włoszech. Później zaś odbyła się odprawa premiera z wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. 

Jak mówił premier po odprawie podczas briefingu w siedzibie MSWiA wirus, który przemieszcza się do Europy, a w północnych Włoszech jest szerzej rozpowszechniony, musi być ograniczony od strony procedur. Jak zapewnił, podczas odprawy z wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi omówiono co robić, aby ograniczyć ryzyka związane z rozprzestrzenianiem koronawirusa. 

- Mamy gotowe laboratoria badające koronawirusa, dwa są pod parą, a sześć kolejnych jest uruchamianych (...), bo chcemy być przygotowani ponadmiarowo, gdyby wirus pojawił się w Polsce - mówił premier. Dodał, że zapewnione są także wszelkie materiały w Agencji Rezerw Materiałowych.

Zapowiedział, że Polacy wracający z zagranicy otrzymają komunikaty SMS-owe, o tym jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć o zakażeniu. - Osoby wracające samolotami – dla nich mamy dodatkowe badania temperatury na lotniskach - wskazał.

Jak mówił, Włochy to popularny kierunek wyjazdów Polaków na narty. - W przypadku osób wracających na kołach, samochodami i pociągami, ważne jest aby w odpowiedni sposób zawiadowały swoim zdrowiem także poprzez komuniakty SMS z MZ - wyjaśnił.

- Jestem też w kontakcie z prezydentem RP, który jest żywo tą sprawą zainteresowany i na bieżąco informowany o ryzykach związanych z rozprzestrzenianiem ryzyka zakażenia, o mechanizmach już stosowanych oraz tych, które chcemy zastosować - wyjaśnił premier.

Zapewnił, że "wszystkie służby są uzbrojone w materiały, procedury i wiedzę" na wypadek zapobiegania oraz rozprzestrzeniania zakażeniom koronawirusem, a do obywateli trafi "piguła informacyjna".

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że "na dziś wirusa w Polsce nie ma, ale wcześniej czy później się pojawi". - Wszystkie służby medyczne są w gotowości. Procedury do tej pory dotyczyły osób wracających z Chin, obecnie te procedury potrzebne są wobec osób wracających z północnych Włoch - mówił.

- Mamy zabezpieczone środki ochrony osobistej. Żaden ekspert nie zaleca profilaktycznego noszenia maseczek. To jest potrzebne osobom chorym - podkreślił minister zdrowia.

Dodał, że mierzenie temperatury będzie wdrażane w "portach lotniczych, gdzie przepływają turyści, ludzie, aby mieć ogląd jak wygląda ich sytuacja zdrowotna". - Tu potrzebne są spokojne, merytoryczne działania. Najważniejsze jest to, aby się dobrze przygotować na wirus, którego przypadek wcześniej czy później się pojawi - stwierdził Ł. Szumowski.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński także zapewnił o gotowości podległych służb. - Agencja Rezerw Materiałowych gromadzi sprzęt, materiały i medykamenty na sytuacje zagrożenia i ma odpowiednie środki, aby użyć ich na masową skalę, gdy będzie to potrzebne. Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Wojewodowie codziennie przekazują bieżącą informację do ministerstwa zdrowia - podkreślił.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz