Łukasz Szumowski chce spotkania ministrów zdrowia krajów UE ws. koronawirusa

25 Lutego 2020, 14:54 laboratorium trzustka wyspy trzustkowe gumed

- Przygotowujemy się na pojawienie koronawirusa od trzech tygodni. 79 oddziałów zakaźnych funkcjonuje w podwyższonej gotowości od jakiegoś czasu - przekonywał minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Poinformował o uruchomieniu agencji rezerw materiałowych oraz zapowiada spotkanie ministrów zdrowia krajów UE.  

Rada Ministrów rozszerzyła dziś porządek obrad o sprawozdanie z sytuacji epidemiologicznej koronawirusa w kraju. 

- Przygotowujemy się na pojawienie koronawirusa od trzech tygodni. 79 oddziałów zakaźnych funkcjonuje w podwyższonej gotowości od jakiegoś czasu - mówił minister zdrowia. Zapewniał, że wciąż w Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Pacjent zapłaci 500 zł za badanie na obecność koronawirusa?

- Pojawiły się informacje o komercyjnych testach na wirusa. Dziś spotkałem się z dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie i poinformowałem, że każdy obywatel, który wymaga tego badania ma mieć je wykonane za darmo - zapewnił minister. Przekonywał, że "dalece nieodpowiedzialne byłoby udostępnienie dostępu do takich badań w celach profilaktycznych".

-Takie są wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. Gdybyśmy umożliwili wykonanie takich badań prywatnie to w kolejce mogłoby się ustawić kilkanaście milionów chętnych - mówił.

Uruchomienie Agencji Rezerw Materiałowych

Minister zdrowia poinformował o uruchomieniu rezerw środków ochrony osobistej z Agencji Rezerw Materiałowych dla szpitali.

-Każdy szpital ma obowiązek takie środki posiadać. Uruchamiamy agencję rezerw materiałowych. Każdy szpital z oddziałem zakaźnym może uzupełnić soje zapasy - informował minister Łukasz Szumowski. Podkreślił, że chodzi uzupełnienie stanów w celu zgromadzenia "nadmiarów" magazynowych, na przypadek wystąpienia kryzysu.

Spotkanie ministrów zdrowia UE 

- Decyzją Rady Ministrów i premiera wysyłam list do komisarz Stelli Kyriakides o pilne spotkanie ministrów zdrowia krajów UE w celu omówienia sytuacji epidemiologicznej tych krajów - zapowiedział minister Łukasz Szumowski.

Minister zaapelował o niewykorzystywanie tej sytuacji w sposób polityczny.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk także zwrócił się z „prośbą i apelem do polityków oraz dziennikarzy zaangażowanych politycznie o to, aby nie straszyć Polaków”. Jak zapowiedział, Kancelaria Rady Ministrów wystąpi do wszystkich redakcji o rzetelną informację na temat koronawirusa. - Jutro rozpoczniemy szeroko zakrojoną akcję informacyjną - mówił.

- Rada ministrów również dziś zdecydowała o sformalizowaniu działania spotykającego się codzienne zespołu (…). W pracach uczestniczą przedstawiciele MZ, MSWiA i innych ministerstw i agend państwa zaangażowanych w ochronę przed zachorowaniem na koronawirusa – poinformował Michał Dworczyk.

Ponadto wszyscy Polacy we Włoszech otrzymali wczoraj SMS-y z instrukcją postępowania, a od jutra każdy wjeżdżający do Polski otrzyma SMS-ową instrukcję.

Łukasz Szumowski zaznaczył, że z informacji z GIS wynika, że na wszystkich lotniskach już trwa weryfikacja temperatury przylatujących pasażerów.

- Procedura zakupu termometrów i osób badających temperaturę pasażerów leży w gestii lotniska.  Do Polski z rejonu Chin i północnych Włoch przylatuje tysiące osób, więc wprowadzenie procedury pomiaru temperatury w ciągu jednego poranka jest wyzwaniem, ale to zrobiliśmy – dodał.

JK, BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz