Mleko z Banku również dla noworodków po cięciu cesarskim w Szpitalu UJASTEK

25 Lutego 2020, 16:08 dziecko noworodek

Szpital Położniczo-Ginekologiczny UJASTEK w Krakowie jako pierwszy Szpital w Polsce wychodzi przy współpracy z Bankiem Mleka Kobiecego działającym przy Szpitalu UJASTEK ze wsparciem w zakresie karmienia mlekiem naturalnym noworodków po cięciu cesarskim w newralgicznej, pierwszej dobie życia w wypadku konieczności dokarmienia noworodka.

Do tej pory działalność Banku Mleka Kobiecego działającego przy Szpitalu UJASTEK dotyczyła pomocy w zakresie karmienia mlekiem naturalnym przede wszystkim wcześniaków. Od powstania  Banku w maju 2016 roku z jego wsparcia skorzystało ponad 1000 noworodków, głównie wcześniaki, które z różnych przyczyn nie mogły być karmione mlekiem własnej mamy.

- Ta niezwykle ważna działalność Banku będzie oczywiście nadal kontynuowana, ale chcemy również pomagać innym dzieciom w newralgicznej, pierwszej dobie życia po cięciu cesarskim – mówi Renata Pietruszka, Dyrektor Szpitala UJASTEK.

- Otrzymujemy sygnały ze strony mam, że obawiają się, że nie będą mieć pokarmu tuż po porodzie przez cięcie cesarskim. Oczywiście zależy nam, by dziecko było karmione naturalnie. Poprzez zwiększenie dostępności mleka z Banku dla noworodków po cięciu cesarskim w pierwszej dobie życia dajemy czas mamom po zabiegu CC, by mogły dojść do siebie po znieczuleniu i spokojnie rozbudzać laktację. Stajemy się w ten sposób „pomostem” pomiędzy potrzebami maleństwa, które przyszło na świat, a możliwościami mamy w zakresie karmienia piersią – przyznaje dr Beata Rzepecka Węglarz – Kierownik Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka Szpitala UJASTEK.

Pokarm naturalny jest złotym standardem żywienia noworodka. Podany w pierwszych godzinach po porodzie pełni funkcję ochroną i ma znamienny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. W Szpitalu UJASTEK w sytuacji niedoboru pokarmu u mamy po cięciu cesarskim możliwe jest podanie mleka z Banku Mleka Kobiecego. Taki maluszek, po wyrażeniu uprzedniej zgody przez mamę otrzyma 4 pierwsze dokarmiania, po 10 ml każde, z Banku Mleka.

- Całość przedsięwzięcia to spore wyzwanie, by zapewnić przebadane mleko z laboratorium Banku dla wszystkich potrzebujących noworodków. Przede wszystkim jednak potrzebujemy jeszcze więcej mleka kobiecego, by móc pomagać większej ilości noworodkom. Dlatego serdecznie zachęcam mamy z Krakowa i okolic, które mają nadwyżki mleka i ich dziecko nie ukończyło jeszcze 12-miesiąca życia, by skontaktowały się z Bankiem Mleka Kobiecego i dołączyły po procesie rekrutacji do Honorowych Dawczyń Mleka – dodaje Magdalena Jarosz, koordynator Banku Mleka Kobiecego.

Źródło: mat. pras.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz