Ł.Szumowski: nadal nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa.

26 Lutego 2020, 11:54

Nie ma  na razie żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Poinformował o uruchomieniu w środę infolinii NFZ ws. koronawirusa.

- Uruchamiamy dziś infolinię NFZ 800 190 590 ws. koronawirusa. Ten numer telefonu jest dostępny 24 h przez 7 dni w tygodniu. Uruchamiamy akcję informacji o zachowaniu w przypadku podejrzenia. W PKP będziemy rozdawali informacje pasażerom, którzy przyjeżdżają do kraju - poinformował minister.

Zapowiedział, że dziś popołudniu odbędzie się videokonferencja z wojewodami i dyrektorami oddziałów NFZ m.in. o stanie sprzętu w szpitalach, kontroli stanu wdrożenia procedur na wypadek wystąpienia koronawirusa.

- Oddziały zakaźne i szpitale zakaźne są gotowe na ewentualne przyjmowanie pacjentów - zapewniał.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk także wskazywał, że służba zdrowia i administracja państwowa przygotowuje się na przyjmowanie ewentualnych chorych.

- Rozpoczynamy szeroką akcję informacyjną do obywateli i agend państwowych. Jutro we wszystkich urzędów wojewódzkich spotkania z dyrektorami oddziałów NFZ i dyrektorów szpitali.  Jutro minister edukacji narodowej z kuratorami omówi aktualizację procedur postępowania na wypadek podejrzenia zarażenia koronawirusem - mówił. Zapowiedział codzienne zebrania zespołu roboczego oraz briefingi ws. koronawirusa.

Pytany o pomiary temperatury pasażerów na pokładach samologów LOT zapewnił, że dziś już na pokładach wszystkich samolotów są termometry do pomiaru temperatury.

Z kolei Ł.Szumowski pytany o włączenia aptek do informacji o koronawirusie poinformował, że dziś zaplanowano spotkanie z prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i uzgodnione zostanie jakie informacje będą przekazywali farmaceuci.

Pytany o liczbę dostępnych testów, poinformował, że jest ich kilka tysięcy i cały czas spływają jeszcze zamówione testy. Miasta, w których zostaną uruchomione dodatkowe laboratoria to Olsztyn, Gdańsk, Rzeszów, poznań, Wrocław i Katowice. 

M.Dworczyk zapewnił, że w budżecie są zarezerwowane środki na działania zapobiegawcze oraz ewentualne leczenie. - W samerj rezerwie ogólnej w dyspozycji premiera jest na ten cel 200 mln zł - dodał.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz