Wniosek Prezydenta RP o zwołanie posiedzenia Sejmu ws. koronawirusa

26 Lutego 2020, 15:07

Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił się do marszałek Sejmu o zwołanie specjalnego otwartego posiedzenia Sejmu, aby udzielić informacji dotyczącej epidemii koronawirusa oraz działań podjętych, aby ochronić Polaków.

- Nie ma do tej pory w naszym kraju żadnego wykrytego przypadku zachorowania na skutek koronawirusa; żaden taki przypadek w Polsce do tej pory nie został stwierdzony – oświadczył w środę Prezydent Andrzej Duda, który rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem na temat bieżącego stanu przygotowań państwa do walki z koronawirusem.

Prezydent poinformował, że zwrócił się do marszałek Sejmu o pilne zwołanie specjalnego otwartego posiedzenia izby, podczas którego rząd przedstawi informację dotyczącą koronawirusa i działań podjętych dla zabezpieczenia Polaków. Ponadto zaznaczył, że chciałby, aby zostały podjęte odpowiednie dodatkowe działania legislacyjne, które ułatwią przygotowanie i ewentualną walkę z koronawirusem.

– Jest potrzebna zmiana w przepisach, która ułatwi walkę z koronawirusem, np. braku limitowania świadczeń. Społeczeństwu należy się otwarta debata. Będzie można zadawać pytania. To dziś jest potrzebne, po to, aby uspokoić społeczeństwo – podsumował Andrzej Duda.

– Odebrałem od premiera i ministra zdrowia informacje, jaki jest w Polsce stan przygotowań i jaka jest wiedza o stanie europejskim. Nie ma w naszym kraju obecnie żadnego wykrytego przypadku zachorowania na koronawirusa – powiedział Andrzej Duda podczas konferencji prasowej. Prezydent przyznał, że należy się jednak spodziewać, że prędzej czy później w Polsce pojawi się przypadek zakażenia koronawirusem.

Andrzej Duda podkreślił, że podróżni przylatujący z krajów, w których już wykryto koronawirusa, są badani już na lotniskach. – Będą wdrażane procedury informacyjne dla obywateli na temat pierwszych objawów i tego, co wówczas robić – zaznaczył.

Źródło: prezydent.pl

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz