W. Kraska: sytuacja epidemiologiczna w Europie zmienia się z każdą godziną

27 Lutego 2020, 12:33 ludzie tłum przestrzeń obywatele piesi

- Sytuacja w Europie jest bardzo poważna i zmienia się z każdą godziną. (...) Włochy są celem destynacji w okresie zimowym dla wielu Polaków. Wielu Polaków była, przebywa i ma zaplanowane wyjazdy do Włoch. Zgodnie z rekomendacją GIS odradzamy takie wyjazdy - mówił w czwartek (27. lutego) w Senacie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Obecnie na świecie koronawirusem zakażonych jest ponad 81 tys. osób, z czego zmarło 2,7 tys. W Unii Europejskiej zakażonych jest 381 osób Wciąż w Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa. Wszystkie badania wykazały wynik ujemny - informował w Senacie wiceminister.
Zgodnie z informacjami resortu, na dzień dzisiejszy (27. lutego) w Polsce z podejrzeniem koronawirusa hospitalizowanych jest 47 osób , objętych kwarantanną zostało 55 osób, a tzw. czynnym nadzorem epidemiologicznych objęto 1570 osób (są to osoby, których stan zdrowia monitorują na bierząco wojewódzkie stacje sanitarne).  
Od wczoraj na wszystkich lotniskach w Polsce prowadzony jest pomiar temperatury dla pasażerów podróżujących z Chin i Włoch. Na miejscu zapada decyzja czy pasażer jest kierowany do szpitala zakaźnego czy będzie podlegał innym procedurom.
Powracający z Włoch innymi środkami transportu na telefon otrzymują komunikat SMS z informacją jakie podjąć działania prewencyjne.
 
Czy Polska jest przygotowana na epidemię?

Wiceminister Waldemar Kraska zapewnił, że codziennie zdawane są raporty dotyczące ilości łózek w szpitalach zakaźnych. - Jeżeli wystąpiłaby sytuacja braku łózek, kolejnym planem będzie przekształcanie oddziałów internistycznych w oddziały zakaźne - informował wiceminister. 
Kontroli podlega też liczba łóżek na oddziałach intensywnej terapii - na wypadek ciężkich zapaleń płuc w wyniku grypy czy koronawirusa. - Jeśli pacjent wymagałby wspomagania oddechu to w Polsce mamy takich miejsc 3725 - informował wiceminister.
Uruchomione również zostały zasoby z Agencji Rezerw Materiałowych.- Otrzymujemy sygnały od dyrektorów szpitali, że występują w sprzęcie zaopatrzenia osobistego. To bardzo ważne byśmy nie narażali na zachorowanie personelu medycznego - mówił Waldemar Kraska.

Wiceminister zapowiedział także wydłużenie działania transportu sanitarnego w placówkach POZ tak, "aby transport sanitarny lekarza działał przez całą dobę, aby było można przewieźć pacjenta do najbliższego szpitala zakaźnego". Jak przekonywał wiceminister przygotowane są również Zespołu Ratownictwa Medycznego
 
Posiadamy w Polsce czterdzieści tzw. izolatorów transportowych, które stanowią "bardzo skuteczną izolacją do przewozu pacjenta - informował Waldemar Kraska.
 

Czy Polska zamknie granice?
 
Niektóre państwa UE rozważają okresowe kontrole graniczne na granicznych przejazdach drogowych. - My takiego działania nie rozważamy.  Podróżujący z zagrożonych rejonów otrzymują wiadomość SMS ze wszystkimi informacjami - odpowiadał na pytania senatorów wiceminister zdrowia.
 

GIS przygotował plan ogólnopolski na wypadek wybuchu epidemii w Polsce
 
- Pierwsze działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku z pojawieniem się koronawirusa sięgają 9. stycznia. Proszę zwrócić uwagę o ile wyprzedziliśmy światowe działania - mówił Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas podczas posiedzenia w Senacie.
 
- Najważniejszym orężem w walce z wirusem jest spokój. Obywatele muszą zachowywać się rozważnie: analizować swój stan zdrowia, zagrożenie wokół niego. Muszą oni realizować wszelkie wytyczne zawarte na stronach ministerstwa i GIS. Mamy sprzęt, laboratoria, diagnostów, lekarzy. Wiemy jak izolować, kiedy możemy wypuścić pacjenta. Jesteśmy na bieżąco z dostępną wiedza. Jesteśmy bezpieczni dzięki profesjonalistom w opiece zdrowotnej - informował GIS, Jarosław Pinkas.
 
 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz