Polipragmazja, czyli jak bezpiecznie zażywać leki?

27 Lutego 2020, 14:53 leki

Aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał raport dotyczący polipragmazji, a także rozpoczyna wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską akcję edukacyjną, aby zwrócić uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków i zminimalizuje ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania leków na ich zdrowie.

- Chcemy wspólnie zająć się problemem konsumpcji wielu leków, które to zjawisko dotyczy wielu obywateli, a jednocześnie jest problemem mało znanym - mówił Prezes NFZ Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej.

- W ostatnich pięciu latach globalne zużycie leków na świecie wzrosło o ponad 25 proc., więc na całym świecie mamy do czynienia z poważnym wzrostem konsumpcji leków. Jest to odzwierciedlenie pewnych trendów demograficznych, starzenia się społeczeństwa, rozwoju i dostępu do nowych technologii lekowych - mówił. Dodał, że ponad 1/3 Europejczyków konsumuje co najmniej 5 leków dziennie.

Jak wyjaśnił, analiza na podstawie danych NFZ o receptach refundowanych pokazała, że ponad 1,5 mln osób w wieku powyżej 65. roku życia spożywa co najmniej 5 leków regularnie przez co najmniej miesiąc. Patrząc na dłuższy okres półroczny – to dotyczy ponad 550 tys. osób, a w perspektywie rocznej - 380 tys. osób.

A.Niedzielski zwrócił uwagę, że biorąc pod uwagę także nierefundowane leki, może to być nawet dwukrotnie więcej osób.

Zwrócił zaznaczył, że w grupie pacjentów przyjmujących co najmniej 5 leków przez co najmniej pół roku, 30 proc. z nich otrzymywało recepty od 6 lub więcej wystawiających lekarzy, co pokazuje, że jest ryzyko, iż ordynacja odbywa się bez pełnej wiedzy lekarza o wszystkich przyjmowanych przez pacjenta leków.

- To zjawisko na które trzeba zwracać uwagę, więc zaczynamy od kampanii, którą będziemy realizowali ze środowiskiem farmaceutów, czyli grupą zawodową doskonale przygotowaną do zweryfikowania potencjalnych interakcji. W marcu we wszystkie czwartki w każdym oddziale wojewódzkim NFZ będzie dyżur farmaceutów, podczas którego pacjenci będą mogli przyjść i skonsultować ewentualne ryzyko interakcji. Ponadto przygotowaliśmy materiały, przekaz w Internecie, przygotujemy dwa klipy telewizyjne - wyjaśnił prezes NFZ.

Jednocześnie zastrzegał, że wielolekowość jest często konieczna w skutecznych terapiach leczniczych, jednak aby była bezpieczna dla naszego zdrowia, powinna przebiegać zawsze pod kontrolą lekarską i w konsultacji z farmaceutą.

Prof. Marcin Czech, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Farmaekonomicznego podkreślał, że polipragmazja jest to masowe zjawisko, które trzeba korygować. Jak mówił, według WHO niezbędne jest prowadzenie kontroli z uwzględnieniem populacji osób w wieku podeszłym, wzmocnienie roli farmaceutów, identyfikacja grup pacjentów wysokiego ryzyka i tworzenie planów zarządzania ryzykiem w tych grupach, a także stworzenie systemu akceptującego przyznanie się do błędów medycznych. Jak ocenił, w Polsce cześć tych zaleceń jest już realizowana w różnych formach.

Prof. Przemysław Kardas, kierownik zakładu medycyny rodzinnej UM w Łodzi, zwracał uwagę, że społeczeństwo starzeje się, a chorób przybywa z wiekiem, z kolei wielochorobowość sprzyja polipragmazji, która sprzyja pogorszeniu stanu zdrowia i często wpadamy w błędne koło, które próbujemy przerwać stosowaniem kolejnego leku. - Zaledwie kilka krajów w sposób systematyczny próbuje walczyć z polipragmazją, m.in. Szwecja, Holandia, Wielka Brytania - wskazywał.

- Farmakoterapia musi być skuteczna i bezpieczna.  To obszar, gdzie powinni zostać włączeni farmaceuci. Jesteśmy najłatwiej dostępną grupą zawodów medycznych dla pacjenta i musimy zająć się polipragmazją dokonując przeglądów lekowych i eliminując interakcje - podkreślała Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska- Rutkowska.

Jak mówiła, polipragmazja wynika główne z leczenia się u wielu specjalistów, którzy nie mają wiedzy o pozostałych przyjmowanych lekach. - Trzeba zwracać uwagę na interakcję między lekami, ale też między lekami a suplementami diety, które są kupowane w dużych ilościach, a także na interakcje z lekami, suplementami i żywnością - zwracała uwagę. 

Według Prezes NRA, dzięki nowym narzędziom - jak e-recepta - można dokonać nowych, bardziej szczegółowych analiz dotyczących zjawiska polipragmazji. 

W ramach kampanii NFZ przygotował wiele materiałów informacyjnych dla pacjentów, w tym gotowe formularze, w które pacjent może wpisać listę przyjmowanych leków i ich dawkowanie, aby pokazać taką listę podczas wizyty u lekarza. Przygotowane mają zostać także klipy telewizyjne.

Raport NFZ jest dostępny na portalu zdrowedane.nfz.gov.pl

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Kowa1 Niedziela, 15 Marca 2020, 18:44
Blablabla!!!
Miał być dostępny poradnik (w programie "Medycyna i Ty" "opowiadali!")
dostępny w oddziałach funduszu (wersja drukowana) i na stronach internetowych
oddziałów (w pdf). I jak zwykle kicha z grochem!!
Przestańcie pierniczyć w bambus! bo to już czysta parodyja.
Kowa1 Niedziela, 15 Marca 2020, 18:43
Blablabla!!!
Miał być dostępny poradnik (w programie "Medycyna i Ty" "opowiadali!")
dostępny w oddziałach funduszu (wersja drukowana) i na stronach internetowych
oddziałów (w pdf). I jak zwykle kicha z grochem!!
Przestańcie pierniczyć w bambus! bo to już czysta parodyja.
Jab Czwartek, 27 Lutego 2020, 17:57
A może najpier kampania dla lekarzy? Podstawowe pytanie przed zapisaniem leków powinno brzmieć- A jakie Pani, Pan przyjmuje leki? Proste?