Ł. Szumowski: pojawienie się wirusa może być kwestią kilku dni

27 Lutego 2020, 14:25 laboratorium trzustka wyspy trzustkowe gumed

- Zakończyło się planowe posiedzenie Rady Ministrów podczas którego omawiano zagrożenie epidemiologiczne koronawirusa - poinformował szef Kancelarii Biura Rady Ministrów, Michał Dworczyk. 

Podczas konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli resortu zdrowia oraz Rady Ministrów zdano informację nt. sytuacji epidemiologicznej koronawirusa w naszym rejonie. Zaprezentowano także spot informacyjny, który będzie udostępniony w przekazach medialnych "Co musisz wiedzieć o koronawirusie?"

- Wciąż nie ma przypadku koronawirusa w Polsce. Na dzień dzisiejszy nie potwierdzono żadnych przypadków zakażenia koronawirusem wśród pacjentów w Polsce - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że pojawienie się wirusa w Polsce może być kwestią kilku najbliższych dni.

Minister poinformował także o podjętych rozmowach z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ministerstwie Edukacji Narodowej na temat koordynacji działań w przypadku wystąpienia epidemii i informowania społeczeństwa. 

- Jutro o godzinie 9:00 odbędzie się spotkanie wojewodów z całej Polski w celu skoordynowania prowadzenia kampanii informacyjnej w poszczególnych regionach - poinformował szef Biura Rady Ministrów, Michał Dworczyk. 

- Koronawirusy to grupa wirusów należąca do dużej grupy wirusów wywołujących choroby układu oddechowego. Jest to jeden spośród 200 wirusów, które są odpowiedzialne za wywołanie chorób ustroju oddechowego.Wirus Coivd19 w rodzaju wywoływanych objawów i skutków jest podobny do innych wirusów rozprzestrzenianych drogą kropelkową - mówiła Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultant ds. epidemiologii, GIS.

Te objawy mogą sugerować zakażenie:

  • Gorączka (powyżej 38 C)
  • Kaszel
  • Utrudnienia w oddychaniu (duszności)

Podkreśliła, że objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową  czy bakteryjną.

Szczególnie narażone są osoby starsze i przewlekle chore, które w ciągu 14 dni były w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie.

Informacja dot. postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia  

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz