Stany Zjednoczone przygotowują się na wypadek epidemii Covid19

27 Lutego 2020, 16:03

Prezydent Donald Trump mianował wiceprezydenta Mike'a Pence'a, aby koordynował pracę przygotowawczą rządu USA na wypadek wybuchu epidemii koronawirusa.

Ryzyko w Stanach Zjednoczonych pozostaje bardzo niskie – zapewniali prezydenci Stanów Zjednoczonych na konferencji prasowej w Białym Domu.

Mianowanie wiceprezydenta na koordynatora działań przygotowujących do epidemii miało miejsce w związku z narastającą skalą rozprzestrzeniania się wirusa na świecie oraz pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem na terenie Stanów Zjednoczonych (łącznie w stanach stwierdzono 60 zakażeń koronawirusem. 60-ty zakażony, w ostatnich miesiącach nie podróżował poza miejsce swojego zamieszkania - Stan Kalifornii).

-Jesteśmy na to bardzo, bardzo gotowi – mówił Donald Trump o ewentualnym zagrożeniu epidemiologicznym w Stanach.Przyznał, że Stany Zjednoczone powinny przygotować się na wypadek rozprzestrzenienia wirusa. -Każdy element naszej społeczności powinien być na to przygotowany - mówił.

Sprzeciwił się jednak urzędnikom zdrowia publicznego, którzy wcześniej ostrzegali, że rozprzestrzenianie się wirusa w Stanach Zjednoczonych jest kwestią „kiedy”, a nie „jeśli”. -Nie sądzę, że jest to nieuniknione – stwierdził Donald Trump podkreślając, że już zostały wdrożone pewne środki prewencji, tj. ograniczenie lotów z wybranych krajów.

Wiceprezydent Mike Pence powiedział, że Biały Dom będzie nadal ściśle współpracować z urzędnikami państwowymi i lokalnymi, współpracować z Kongresem, aby zapewnić dostępność niezbędnych zasobów. 

Obecny Alex Azar, sekretarz ds. zdrowia Stanów Zjednoczonych zapewnił, że Biały Dom opracował plan koncentrujący się na pięciu priorytetowych obszarach: lepszym monitorowaniu zakażeń, koordynacji działań władz lokalnych, wynalezieniu środków leczniczych i zwiększeniu produkcji sprzętu ochrony osobistej (takich jak maski).

Jednocześnie Biały Dom zwrócił się do Kongresu o 2,5 mld USD wsparcia na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa w Stanach. Senacka opozycja apeluje 8,5 mld USD na ten cel.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz