Apel Prezesa NRL ws. koronawirusa - wstrzymać organizację imprez masowych

28 Lutego 2020, 12:26

- Uważnie śledzimy doniesienia z całego świata o rozprzestrzenianiu się nowego koronawirusa, który dotarł do Europy. Ponawiam apel o zachowanie spokoju, przestrzeganie zasad higieny, a także taką organizację życia społecznego, by redukować możliwości rozprzestrzeniania się wirusa - zaapelował w piątek Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja. Zwrócił się do premiera z prośbą o rozważenie rekomendacji by jak najszybciej został wprowadzony zakaz organizacji imprez masowych.

Wszyscy powinniśmy dążyć do minimalizacji ryzyka zakażeń. To zadanie indywidualne dla każdego z nas. To też zadanie dla kierujących placówkami ochrony zdrowia, opiekuńczymi, edukacyjnymi, zakładami pracy, by tak organizować funkcjonowanie podległych im instytucji i organizacji,  by chronić zdrowie i życie ludzi - wskazał A. Matyja.

Dodał, że to również zadanie dla rządzących, dlatego w imieniu środowiska lekarskiego zwraca się do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o rozważenie rekomendacji, by:

  • jak najszybciej został wprowadzony zakaz organizacji imprez masowych,
  • nastąpiło odwołanie zbliżających się imprez, a także
  • zdecydowano o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na tego typu wydarzenia.

- Im szybciej ograniczymy możliwości rozprzestrzeniania się wirusa – m.in. minimalizując liczbę potencjalnych kontaktów, które sprzyjają szybkiemu roznoszeniu infekcji – tym lepiej - stwierdza Prezes NRL.

Jak podkreślił, z tego powodu zalecać należy też organizatorom wszelkich wydarzeń gromadzących licznych uczestników (m.in. spektakli, pokazów, wystaw, konferencji, koncertów) ich odwołanie do czasu uspokojenia się sytuacji epidemiologicznej w Europie i na świecie. 

- Byłaby to ważna, dodatkowa reakcja na wezwanie Światowej Organizacji Zdrowia do wzmożenia wysiłków na rzecz powstrzymania koronawirusa. Skuteczne powstrzymanie koronawirusa wymaga radykalnych kroków. Postawmy mu tamę, póki jeszcze nie „zadomowił” się w naszym kraju - zaznaczył Prezes NRL.

Źródło: NRL

BPO

JK //Edycja 13:00: Tymczasem w Polsce zapadają pierwsze odgórne decyzje o zakazu organizacji imprez masowych. Na przykład w Katowicach Wojewoda śląski wydał zakaz uczestnictwa publiczności w Intel Extreme Masters 2020 (jedna z większych w Europie imprez e-sportowych. Organizatorzy szacowali przyjazd ok. 170 tys. widzów). W opinii nasze redakcji kwestią sporną jest to, czy decyzja ta nie została wydana za późno. Decyzję o zamknięciu imprezy dla publiczności wydano o godzinie 19:00 w przeddzień organizacji zawodów. Jednocześnie osoby z całego świata, które miały zamiar wzięcia udziału w imprezie już zdążyły do Katowic przyjechać i się zakwaterować.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Damian Piątek, 28 Lutego 2020, 23:52
Mądry Polak po szkodzie. Jak nie odwolają imprez masowych to będą mieli na sumieniu tysiące ludzi. Za tydzień w Krakowie jest duża impreza targowa dla dentystów. Przyjadą ludzie z całego świata. Byłem tam w ubiegłym roku. Tłum ludzi różnych narodowości.