Co zawiera projekt specustawy dotyczącej koronawirusa?

02 Marca 2020, 10:25 prawo przepisy

Projekt "ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych" został opublikowany na stronie Sejmu w niedzielę późnym wieczorem. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk wyjaśnił, że przyjęcie rządowej specustawy ws. koronawirusa jest możliwe w ciągu jednego dnia. 

 

Jak podkreślał M. Dworczyk w Radiu Zet, jeżeli są sytuacje ekstraordynaryjne - a z taką bez wątpienia mamy do czynienia - to działać należy szybko i skutecznie.

Projektem w poniedziałek zajmie się sejmowa komisja zdrowia.

Jak wyjaśniał M. Dworczyk, projekt m.in. daje pracodawcy prawo do polecenia pracownikowi w określonym czasie pracy zdalnej, a także zapewnia prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Minister wskazywał, że projekt zakłada także zwolnienie z kontroli na lotniskach służb medycznych, a także przyznaje też duże kompetencje ministrowi zdrowia i Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu m.in. w zakresie ustalania kwarantanny.

Jak wskazywał, z kolei premier będzie mógł na mocy nowych przepisów wydać decyzję administracyjną, która np. spowoduje, że jakieś przedsiębiorstwo będzie musiało na potrzeby rządu produkować określony asortyment.

Z kolei wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker w radiowej Jedynce wyjaśniał, że projekt przygotowano, ponieważ "musimy wyprzedzić pewne sytuacje, musimy być gotowi. Dlatego ta propozycja o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa".

Wiceminister podkreślił, że specustawa jest "dedykowana właśnie rozwiązaniom związanym z pojawieniem się tego wirusa w Polsce". Jak wyjaśniał, specustawa pozwoli m.in. na szybsze zakupy, bez przetargu, z wolnej ręki np. dodatkowych karetek omijając czasochłonną procedurę zamówień publicznych.

- Ta ustawa zakłada także, że jeżeli będzie potrzeba zamknięcia szkoły, przedszkola w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi, dodatkowe zasiłki dla rodziców, którzy muszą zostać z dziećmi w domu. Dzisiaj wielu rodziców zastanawia się, co zrobi, jeżeli się za dwa-trzy dni okaże, że szkoła będzie musiała być zamknięta, bo pojawi się zakażenie - mówił.

Dodał, że np. gdy będzie musiał być zamknięty zakład pracy, to będzie można wykorzystać przepisy szczególne, związane z wystąpieniem koronawirusa, dopuszczające możliwość w takim przypadku pracy zdalnej.

- Być może będzie potrzeba postawienia szpitala polowego, więc prawo budowlane musi być w tej sytuacji na tyle uproszczone, że jeżeli będziemy stawiać coś w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi, to trzeba wykluczyć pewne przepisy, nie będziemy czekali na pozwolenia budowlane, żeby móc postawić ten szpital polowy - wyjaśniał.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Anonim Środa, 11 Marca 2020, 16:17
A co z nauczycielami placówek niepublicznych bez dzieci