M. Morawiecki: w wielu działaniach wyprzedzamy inne kraje UE

02 Marca 2020, 11:30 Mateusz Morawiecki

-Od samego początku, a nawet wyprzedzając większość krajów Unii Europejskiej wdrażaliśmy rozwiązania, które inne kraje dziś wdrażają - mówił premier Mateusz Morawiecki informując posłów o stanie zagrożenia koronawirusem.

- Zadaniem obrad jest wypracowanie jak najlepszej strategii reakcji na epidemię, która zatrzęsła Chinami i częścią Europy. Przygotowujemy się na jej nadejście - zapewnił premier Mateusz Morawiecki podczas specjalnego posiedzenia Sejmu ws. koronawirusa. - Każda skuteczna i mądra strategia musi być poprzedzona dialogiem i najlepszymi praktykami wdrażanymi do systemu - uzupełnił.

- W Europie jest 7 krajów w którym wirus nie wystąpił. Dzisiejsze wystąpienie, stonowane i informacyjne jest niezmiernie ważne, by przygotować społeczeństwo na pojawienie się epidemii - mówił premier Mateusz Morawiecki.

 - Chroniąc zdrowie Polaków zainicjowaliśmy szereg działań na forum Unii Europejskiej. Minister Szumowski jako pierwszy zawnioskował o zwołanie Rady UE, co potwierdziłem w zeszłym tygodniu z kierownictwem UE - wtórował informacji ministra zdrowia, premier Mateusz Morawiecki.

Poinformował także, że w środę z inicjatywy Polski, w Pradze odbędzie się spotkanie państw Grupy Wyszechradzkiej. Spotkanie ma być poświęcone obecnej sytuacji epidemiologicznej w Europie. - Chcemy wypracować rozwiązania i zacieśnić współpracę w najbardziej palącej kwestii koronawirusa - zapewnił. 

- Zrobimy wszystko, by w całej Europie przygotować społeczeństwo na epidemię i uspokoić paniczne zachowania. Liczymy na ponadpartyjny, poważny i rozważny dialog w Polsce i na arenie międzynarodowej - mówił premier. 

Dodał, że "aby powstrzymać ekspansję koronawirusa potrzebujemy nie tylko współpracy między resortami". - Potrzebujemy współpracy także z samorządami, politykami oraz opozycją - mówił apelując o "zachowanie spokoju i rozwagi".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

Roman Wtorek, 03 Marca 2020, 14:40
To bardzo wazne, ze premier stawia rowniez na komunikacje miedzynarodowa. Problem koronawirusa dotyczy nie tylko Polski.
RacjonalnyPolak Poniedziałek, 02 Marca 2020, 22:43
Polska świetnie radzi sobie z koronawirusem. Jesteśmy gotowi pod względem infrastruktury oraz zapasów środków higienicznych jak również leków.
Xyz Poniedziałek, 02 Marca 2020, 21:11
Dokładnie panie premierze, strategia jest najważniejsza, ważne żebyśmy byli przygotowani na wirusa, trzeba działać tak jak to robicie! Opozycja powinna brać przykład
agata Poniedziałek, 02 Marca 2020, 20:51
Nie ma u nas paniki, są procedury i spokój. Oczywiście mamy szczęście, bo u nas nie ma jeszcze potwierdzonych zachorowań ale oprócz szczęścia mamy też bardzo odpowiedzialny rząd.
Berslof Poniedziałek, 02 Marca 2020, 19:17
Proponuję zlokalizować tą Radę UE w Północnych Włoszech. Tym samym będzie można ogłosić kolejny sukces Rządu Premiera Morawieckiego, bo Minister Szumowski jako pionier pierwszy wwiezie koronawirusa do Polski. "Nikt w Europie jeszcze na to nie wpadł", bo to najdurniejszy pomysł z palety dostępnych możliwości. Oprócz tego, że Adrianowi słono przyjdzie zapłacić za ten olej. No chyba że Rząd ogłosi swój kolejny sukces - przechodzimy na biopaliwa - tankujemy kujawskiego.
Ruda Poniedziałek, 02 Marca 2020, 18:00
Pan premier jak i rzad sa otwarci na kazda wspolprace, czego niestety nie mozna powiedziec o opozycji. Szukaja dziury w calym, szerza zamet i panike.
Anonim Poniedziałek, 02 Marca 2020, 14:26
Wyprzedzamy, bo jesteśmy przygotowani, dzięki rządowi mamy silna linie obrony, szpitale prężnie działają, jesteśmy bezpieczni, opozycja tylko nie pomaga