Ł. Szumowski: największym zagrożeniem jest dezinformacja

02 Marca 2020, 10:43 szumowski sejm

Dziś w Sejmie podczas specjalnego posiedzenia Sejmu informację o sytuacji zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przedstawił minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz premier Mateusz Morawiecki. Posiedzenia wysłuchał Prezydent Andrzej Duda.

Minister przedstawił harmonogram działań podjętych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na komunikaty światowych organizacji zdrowia ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób), WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).  

Minister zdrowia poprzedził przedstawienie informację o sytuacji epidemicznej w Polsce, kierując apel do posłów o wysłuchanie informacji „z uwagą i pozbawieniem politycznych emocji”.

- To co przekażecie ludziom, którzy Wam ufają i wierzą zależy czy będziemy mieli epidemię wirusa, czy epidemię wirusa i paniki. Od tego czy przekażecie rzetelną informację zależy bezpieczeństwo Polaków. Mam nadzieje, że nikt nie będzie wykorzystywał strachu z epidemią do bezpośrednich walk partyjnych – mówił.

Wciąż nie ma potwierdzonego zakażenia koronawirusem

- Nie ma pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa w Polsce – poinformował Minister Zdrowia.

Przedstawił informację, że obecnie w Polsce hospitalizowanych jest 121 osób. 237 poddano kwarantannie domowej. Ponad 3,6 tys. pacjentów objęto nadzorem epidemiologicznym.

Na świecie stwierdzono ponad 87 tysięcy zakażeń koronawirusem. - Najczęściej chorują osoby starsze. 80 proc. pacjentów tę postać infekcji przybywało w sposób łagodny. Zapalenie płuc i duszność wystąpiła u 14 proc. przypadków, a u 5 proc. występowała ciężka niewydolność oddechowa – mówił minister zdrowia. Dodał, że ryzyko zgonu związane z infekcją największe stwierdzono w grupie powyżej 80 r. ż. i u osób z wieloma współistniejącymi stanami chorobowymi.

- Na powierzchni wirus przeżywa od kilku minut do 9 dni. Istnieje niewielkie ryzyko do rozprzestrzeniania się na produktach, które przekazywane są dłużej niż tydzień – stwierdził Łukasz Szumowski.

- Odporność wirusa nie została dokładnie przebadana. Pojawiają się informacje o powtórnych przypadkach zachorowań. -Te dane nie zostały potwierdzone w dostępnym piśmiennictwie medycznym – mówił minister.

Dezinformacja największym zagrożeniem

- To pierwsza epidemia w Polsce w dobie tak silnej ekspansji mediów społecznociowych To bardzo ważne – stwierdził minister zdrowia podkreślając, że tą drogą można rozprzestrzeniać informacje zarówno prawdziwe jak i nieprawdziwe.

- Doniesienia ze Stanów Zjednoczonych mówią o zamknięciu wielu kont mediów społecznościowych(głównie powiązanych z naszym rejonem wschodnim), które wprowadzały dezinformację i chaos w informowaniu o zagrożeniu. To może zagrażać bezpieczeństwu krajów – stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski.

-To wysoki czynnik ryzyka. GIS będzie walczył z „fake newsami. My również będziemy publikowali prawdziwe informacje nt. wirusa – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jak poinformowali przedstawiciele Rządu:

 • Pierwsze działania resortów ws. Przygotowań na wypadek epidemii koronawirusa w Polsce wszczęto 9. Stycznia (w tym czasie GIS i MZ wydało ponad 20 dokumentów - w tym zalecenia do pracodawców, placówek medycznych, służb państwowych i placówek oświaty)
 • 1 marca powołano zespół ds. Monitorowania prawidłowości postępowania w przypadkach podejrzenia lub zakażenia koronawirusem, przez podmioty lecznicze,
 • 2 marca dostarczono kolejne partie testów na koronawirusa do laboratoriów (Obecnie 11 laboratoriów działa w trybie całodobowym),
 • Laboratoria mają maksymalna przepustowość ponad 1200 testów na dobę
 • Obecnie mamy 79 oddziałów zakaźnych, w których mamy ponad 2900 łózek. Każdy szpital ma opracowane plany zwiększenia tych łózek ponad dwukrotnie,
 • MON – podlega 80 łózek szpitalnych w oddziałach zakaźnych. Przygotowano plan zwiększenia tego stanu dwukrotnie,
 • Wszystkie szpitale otrzymały wytyczne jak powinny postępować. Wojewodowie na bieżąco monitorują ten stan,
 • Uruchomiono Agencję Rezerw Materiałów, która dostarcza środki higieniczne dla szpitali zgłaszających braki w zaopatrzeniu,
 • Sumarycznie mamy 8777 łóżek intensywnej terapii,
 • Transport sanitarny – otrzymał wsparcie w miarę zapotrzebowania. W gotowości pozostaje LPR,
 • Wojewodowie potwierdzili gotowość szpitali zakaźnych na przypadek pojawienia się pierwszego przypadku zakażenia,
 • Wszystkie szpitale potwierdziły możliwość wydzielenia izb przyjęć dla pacjentów zakaźnych i niezakażonych,
 • Codziennie odbywają się spotkania Rady Ministrów ws. Koronawirusa.

- Wirus pojawi się niedługo w Polsce. Wszystkie kraje WHO i eksperci mówią, że nie ma możliwości ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa o takiej zakaźności. Musimy być przygotowani na tyle, na ile jesteśmy w stanie – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał , że na wirusa nie ma szczepionki, nie ma możliwości leczenia a leczenie odbywa się tylko i wyłącznie objawowo.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz