Diagności laboratoryjni a koronawirus: uderzanie w diagnostów nieetyczne

02 Marca 2020, 12:40 geny diagnostyka badania

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wydała stanowisko ws. informacji dotyczących badań w kierunku SARS-CoV-2 w Polsce. Według niej, pojawiające się w przestrzeni medialnej oskarżenia dotyczące ukrywania dodatnich wyników badań na koronawirusa są godne potępienia, nieodpowiedzialne i nieetyczne.

- Z niepokojem obserwuję dyskusję toczącą się w mediach tradycyjnych i społecznościowych na temat bardzo istotny z punktu epidemiologicznego zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. W przestrzeni medialnej pojawiają się oskarżenia pod adresem reprezentowanej przeze mnie grupy zawodowej dotyczące ukrywania dodatnich wyników badań. Z mojego puntu widzenia jest to godne potępienia społecznego. Nie chcemy, żeby diagności laboratoryjni byli wmieszani w walki polityczne podczas trwającej kampanii wyborczej - czytamy w stanowisku prezes KRDL Aliny Niewiadomskiej.

- Nieodpowiedzialne wypowiedzi w sposób absolutnie niedopuszczalny, nieuzasadniony i kłamliwy deprecjonują zawód diagnosty laboratoryjnego, bo to właśnie diagności laboratoryjni wykonują oznaczenia potwierdzające lub wykluczające zakażenia koronawirusem u pacjentów - podkreśliła. Dodała, że diagności wykonujący obecnie badania pracują pod ogromną presją, ale pomimo trudnej sytuacji, wykonują swoją pracę z należytą starannością, zgodnie z zasadami etyki zawodowej.

- Rządzący na przestrzeni lat mieli możliwość pomóc diagnostom poprzez przyjęcie nowelizacji ustawy o medycynie laboratoryjnej, czego do dzisiaj niestety nie zrobili. Zarobki są do dzisiaj na najniższym poziomie i to rządzących przez lata nie  martwiło, ale uderzanie w te grupę zawodową wywołując jednocześnie niepokój społeczny jest nieetyczne i niedopuszczalne.  Apeluję o przedstawianie tylko rzetelnych informacji na temat sytuacji związanej z wirusem SARS-CoV-2 w Polsce - zaapelowała.

- (...) uderzanie w naszą grupę zawodową w momencie, gdy od naszej pracy zależy bezpieczeństwo oraz zdrowie Polaków, uważam za nieetyczne i niedopuszczalne - zakończyła A. Niewiadomska.

Źródło: KRDL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz