Minister zdrowia odpowiada na pytania posłów ws. koronawirusa

02 Marca 2020, 13:24 Sejm

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas poniedziałkowego specjalnego posiedzenia Sejmu ws. koronawirusa odpowiadał posłom na pytania m.in. dot. pacjentki z Krotoszyna, bezpieczeństwa lekowego, wykonywania testów diagnostycznych oraz cen produktów ochrony osobistej.

Procedury zostały przekazane wszystkim jednostkom już 25. lutego (dzień po ogłoszeniu pierwszych klastr epidemii we Włoszech). Niestety nie zawsze wszyscy stosują się do tych procedur - mówił minister zdrowia w odpowiedzi na pytania posłów o dostępie placówek medycznych do procedur postępowania. 

-Bardzo mi przykro, że ta Pani została tak potraktowana i miała taki stres z nieuzasadnionym podejrzeniem koronawirusa - mówił minister odnosząc się do sytuacji pacjentki z Krotoszyna.

- Wdrożyliśmy natychmiast kontrolę w szpitalu w Krotoszynie, by wyjaśnić dlaczego nie zaopiekowano się pacjentką od razu - dodał.

Bezpieczeństwo lekowe

- Dzięki temu, że mamy monitoring elektroniczny, godzina po godzinie spływają do nas informację z których aptek, które leki zostają upłynnione. Dzięki ZSMPOL wiemy jak przepływają dostawy do leków w Polsce. GIF oraz rządowe agencje nie stwierdzają zaburzenia łańcucha dostaw substancji czynnych z Chin do fabryk produkujących leki w Polsce - mówił Łukasz Szumowski. 

Ceny produktów ochrony osobistej

- Skandaliczne jest zachowania firm, które zerwały umowy z podmiotami leczniczymi w celu uzyskania wyższych zysków. Sprawa została zgłoszona i jest w toku postępowania w UOKiK - informował minister. Dodał ,że "niedopuszczalne jest żerowanie na ludzkim strachu."

Testy diagnostyczne

- Mamy ponad kilkadziesiąt tysięcy testów do wykorzystania - odpowiadał minister na zarzuty dot. niewystarczającej liczby testów diagnostycznych w laboratoriach. -Pozostają jeszcze laboratoria Uniwersyteckie. Liczymy jednak, że obecna ilośc laboratoriów zaangażowanych do badań koronawirusa pozwoli na wykonanie wszystkich potrzebnych testów - dodał.

Koordynacja na szczeblu wojewódzkim

- Wojewodowie deklarują podniesienie stanu podwyższonej gotowości. Obecnie, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, stan wyższej gotowości deklarują wojewodowie wszystkich województw i podległe im 365 podmiotów leczniczych - dodał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz