PPOZ: Pilnie potrzebne środki ochrony osobistej dla personelu medycznego

03 Marca 2020, 14:45 lekarz

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do Wojewody Wielkopolskiego oraz Ministra Zdrowia o pilne doposażenie placówek podstawowej opieki zdrowotnej (podobnie jak policji, czy szpitali) w niezbędne środki ochrony osobistej w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w trakcie udzielania czynności medycznych. –Mimo zapowiedzi, do dzisiaj nie przekazano takiego zabezpieczenia dla personelu podstawowej opieki zdrowotnej, który znajduje się na pierwszej linii w kontakcie z osobami zakażonymi  – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

 

Jak przypomina PPOZ, o tym, że w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w trakcie udzielania medycznych czynności należy wyposażyć personel POZ, AOS i NiŚOZ w odpowiednie środki ochrony osobistej można przeczytać w komunikatach Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia: „W przypadku kontaktu z pacjentem bez wykonywania czynności zabiegowych, inwazyjnych, toalety pacjenta (dalszy niż 1-1,5 m) – maseczka, rękawiczki i fartuch ochronny jednorazowy. W przypadku bliskiego kontaktu z pacjentem dodatkowo okulary typu gogle, albo przyłbice chroniące oczy”.               

– To oczywiste, że chronienie personelu podstawowej opieki zdrowotnej jest bezwzględnie konieczne i uzasadnione. Dziś POZ, i to zaczynając od rejestracji, jest pierwszą linią. To do POZ mogą licznie trafić pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem (kryteria A, B i C)  i to już nie tylko ci wracający z Włoch, czy Chin, ale także z kilkudziesięciu państw, gdzie stwierdzono koronawirusa. Co więcej – trzeba być także przygotowanym na wizyty pacjentów z zakażeniami wtórnymi, zarażonymi przez nosicieli już w Polsce – mówi Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ oczekują, że niezbędne środki ochrony osobistej zostaną przekazane wszystkim placówkom POZ. - I to jak najszybciej - dodają lekarze.

- W przeciwnym razie w  najbliższym czasie mogą wystąpić znaczne problemy z dostępnością do placówek POZ, szeroko zasilanych lekarzami seniorami - emerytami, którzy w obecnej sytuacji zagrożenia zapowiadają zaprzestanie udzielania świadczeń, w szczególności przy braku możliwości dostarczenia środków ochrony osobistej – dodaje Bożena Janicka.

Źródło: PPOZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz