Premier: w piątek spotkanie ministrów zdrowia krajów europejskich ws. koronawirusa

04 Marca 2020, 11:50 MORAWIECKI RADA MINISTRÓW (KPRM)

- W kwestii koronawirusa bardzo ważna jest współpraca na forum Unii Europejskiej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w środę w Pradze po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Odnosząc się do pierwszego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce podkreślił, że procedury zadziałały modelowo.

Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego w Pradze odbywa się nadzwyczajne spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji omawiają między innymi sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie.

- Wiadomo, że w Polsce zarejestrowaliśmy pierwszy przypadek pacjenta z koronawirusem. Chcemy się wymieniać różnymi doświadczeniami - mówił premier.

Podkreślił, że bardzo ważna jest współpraca na forum UE w kwestii koronawirusa. - Dlatego zaproponowaliśmy spotkanie w formacie ministrów zdrowia. Takie spotkanie odbędzie się w piątek. Na tym spotkaniu będą dyskutowane kwestie związane z dostawami leków, sprzętu, pewnym uniezależnieniem się od niektórych dostawców, bo widać, że gdy świat jest globalną wioską, to niesie to bardzo wiele szans, ale też pewne ryzyka i zagrożenia - wyjaśniał.

- Na nasz wniosek uruchamiane są środki na walkę z koronawirusem w budżecie UE - mówił szef polskiego rządu.

- Grecja i kraje południa Europy zdają sobie sprawę, że trzeba strzec naszych granic zewnętrznych. Zadeklarował, że Polska może wesprzeć te działania.

Jak ocenił, w Polsce procedury zadziałały modelowo, ale ważne jest, żeby nie było żadnych działań panicznych, bo one mogą zaszkodzić.

- Procedury wdrożone kilka tygodni temu zadziałały bardzo dobrze, okazały się skuteczne, zarówno w stosunku do osoby zakażonej, jak i z jej gospodarstwa domowego - mówił.

Premier ocenił również, że kraje Grupy Wyszehradzkiej stosują najlepsze praktyki zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
– Jestem przekonany, że mamy najlepsze wdrożone procedury, które mają z jednej strony zapobiegać, wdrażać mechanizmy kwarantanny tak, jak to modelowo, książkowo zostało zastosowano dzisiaj nad ranem wobec pierwszego pacjenta, który został zidentyfikowany – oznajmił.
– Wymiana doświadczeń w odniesieniu do poszczególnych przypadków organizacji, instytucji była na pewno bardzo owocna i cieszę się, że w ramach Grupy Wyszehradzkiej potrafimy na tak nietypowe tematy (rozmawiać) – stwierdził Morawiecki.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz