Prezydent RP: apteki i PZU Zdrowie pomogą tym, którzy podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem

04 Marca 2020, 16:13 Apteka

W aptekach są wdrażane odpowiednie procedury, jak pokierować osoby, podejrzewające u siebie zakażenie koronawirusem - poinformował w środę  prezydent RP Andrzej Duda. Wskazał, że osoby, które potrzebują porady lekarskiej, będą mogły korzystać także z usługi telemedycznej PZU Zdrowie.

- Ma ponad 30 miejsc na specjalnym oddziale, które w każdej chwili mogą zostać użyte w celu roztoczenia opieki nad chorymi, w specjalnie do tego przeznaczonym i zabezpieczonym oddziale - wyjaśnił dziennikarzom A. Duda. Jednocześnie dodał, że obecnie nie ma w województwie świętokrzyskim żadnej osoby, u której stwierdzono by koronawirusa.

Zapewniał, że "wszystko działa", a procedury związane z pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w Zielonej Górze zostały przeprowadzone wręcz wzorcowo.

- Pacjent zgłosił się do lekarza rodzinnego, lekarz rodzinny natychmiast poinformował o tym sanepid. Przysłano specjalną karetkę ze specjalnie przygotowaną obsługą, która zawiozła pana do szpitala na oddział zakaźny, wszystko było pod kontrolą - mówił prezydent.

Poinformował też, że są wdrażane odpowiednie procedury dotyczące aptek, jak pokierować osoby, które by się skarżyły na objawy mogące wskazywać na zarażenie koronawirusem.

Prezydent dodał, że rozmawiał także z prezesem Grupy PZU, która ma spółkę PZU Zdrowie specjalizującą się w telemedycynie, aby udostępnić tam specjalną infolinię dla wszystkich pacjentów, dla wszystkich, którzy potrzebują porady, czują, że ta porada jest im potrzebna, chcą porozmawiać z ekspertem, lekarzem. Dodał, że taka możliwość zostanie uruchomiona w najbliższym czasie.

Prezydent zwrócił też uwagę na prowadzone w całym kraju ćwiczenia strażaków. - Dziś co najmniej w dwóch województwach ćwiczyli stawianie prowizorycznych izb przyjęć w postaci dmuchanych namiotów. Oczywiście na razie nie ma takiej potrzeby, żeby tego typu dodatkowe elementy były czynne - zastrzegł.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

inżynier Środa, 04 Marca 2020, 20:22
ponad 30 miejsc, wszystko działa ... ???
inżynier Środa, 04 Marca 2020, 19:10
Ponad 30 miejsc na specjalnym oddziale , ,, wszystko działa '' - wydaję mi się , że jeszcze żyjemy w średniowieczu na poziomie mentalno - rozwojowo - intelektualnym ( nie technologicznym ).