Zawody medyczne: jesteśmy przygotowani na koronawirusa

04 Marca 2020, 15:36 lekarz

W środę resort zdrowia poinformował o pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem u polskiego pacjenta. Zapytaliśmy przedstawicieli Izb zawodów medycznych stojących na pierwszej linii frontu z pacjentami czy pracownicy ochrony zdrowia są przygotowani na pojawienie się wszystkich przypadków.

Wszyscy zapytani przez nas przedstawiciele izb stwierdzili, że w ciągu ostatnich dni do pracowników skierowane zostały specjalne komunikaty z zalecaną ścieżką postępowania, a obecne działania bardziej skupiają na przekazywaniu tych informacji i uspokajaniu pacjentów.

- Lekarze wiedzą co mają robić, bo muszą opiekować się pacjentem w stanie choroby. Nie ma nadzwyczajnych zaleceń i prosimy o rozwagę i zachowanie spokoju. Panika nikomu nie służy - mówi Rafał Hołubicki, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej.

Zobacz: Koronawirus - apel Prezesa NRL

Lekarze swoje działania skupiają na pacjentach oraz samorządowcach. - Wciąż zwracamy się o to, by ludzie którzy podejrzewają wystąpienie infekcji zawsze najpierw zwracali się do oddziałów zakaźnych i informowali inspekcję sanitarną - mówi. Podkreśla, że prezes Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje także o ograniczenie organizowania imprez masowych na czas ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.

Apel Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej dot. imprez masowych

Zapewnia także, że Izba będzie reagować w przypadku zgłoszeń dotyczących ograniczonej dostępności lekarzy do środków ochrony osobistej jak maseczki, żele antybakteryjne czy kombinezony.

Swoje przygotowanie deklarują także diagności laboratoryjni. - Jeszcze przed potwierdzeniem pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem wystąpiłam do Konsultantów Krajowych w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej oraz mikrobiologii lekarskiej o wytyczne dotyczące sposobów postępowania w przypadku wykonywania badań laboratoryjnych u pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. 3 marca przekazaliśmy je diagnostom laboratoryjnym - informuje Alicja Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Zobacz: Wytyczne na wniosek prezesa KRDL

Swoją gotowość deklarują także farmaceuci. Jak zapewnia nas Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, rozdystrybuowane zostały do wszystkich farmaceutów pakiety informacyjne odnośnie obecnej sytuacji. - Farmaceuci mają dostęp do pełnej informacji, uspokajamy i informujemy pacjentów - zapewnia.

ZobaczKoronawirus. Materiały dla farmaceutów

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz