W. Kraska: listy pobytowe dla podróżujących komunikacją lądową

05 Marca 2020, 10:02 samochód

Resort zdrowia planuje wprowadzenie list pobytowych dla wszystkich pasażerów linii międzynarodowych. Do tej pory takie listy obowiązywały na wybrane destynacje lotnicze. Dziś resort planuje wprowadzenie tego rozwiązania w drodze komunikacji lądowej - mówił w czwartek dla TVP INFO, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

W środę resort zdrowia poinformował o pierwszym potwierdzonym zakażeniu koronawirusem w Polsce. Do dziś pod obserwacją szpitalną przebywa 60 osób. Kolejne 300 poddano kwarantannie, a 4,5 tys. pacjentów objętych zostało nadzorem sanitarnym - poinformował wiceminister zdrowia.

W. Kraska zapewnił, że Państwowa Inspekcja Sanitarna już dotarła do wszystkich osób z Zielonej Góry, które miały styczność z zakażonym pacjentem. - Wszystkie osoby w autobusie posiadały bilety imienne. Służby sanitarne poddały wszystkich pasażerów kwarantannie - mówił wiceminister.

Zapowiedział też, że resort "wprowadza listy pobytowe dla wszystkich pasażerów linii międzynarodowych". - Do tej pory prowadziliśmy je tylko i wyłącznie w komunikacji lotniczej, w tej chwili chcemy wprowadzić takie rozwiązanie również w komunikacji lądowej - zapowiadał Waldemar Kraska.

- Robimy zawsze dwa kroki w przód. W tej chwili mamy jednego pacjenta zakażonego koronawirusem. Wszystkie dane epidemiologiczne wskazują, że pojawią się następni. Musimy być przygotowani na najgorszy scenariusz - mówił wiceminister. Poinformował, że wczorajsze ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej przebiegły sprawnie i Polska jest gotowa na wprowadzenie specjalnych środków ostrożności, na wzór rozwiązań z krajów dotkniętych epidemią.

- Wczoraj oddziały Straży Pożarnej prowadziły ćwiczenia z rozstawiania polowych izb przyjęć przy wybranych szpitalach w każdym województwie. Straż jest przygotowana na tę okoliczność, a ćwiczenia przeszły bardzo sprawnie - mówił wiceminister zdrowia.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz