NHS chce być atrakcyjnym pracodawcą

05 Marca 2020, 11:56 pielęgniarka

Już za kilka tygodni NHS ogłosi plan długoterminowy. Jego elementami mają być m.in. zwiększenie kompetencji i płac personelu pielęgniarskiego oraz ochrona pracowników przed agresją ze strony pacjentów i ich krewnych.

Pielęgniarki będą operować

Jak skrócić kolejki do oczekiwania na zabieg chirurgiczny? Zdaniem NHS problem rozwiąże przeszkolenie pielęgniarek do wykonywania prostych zabiegów jak np. operacje przepuklin, usuwanie torbieli i niektórych nowotworów skóry.

Pielęgniarki będą musiały odbyć dwuletni kurs, po którym będą również mogły asystować podczas operacji, takich jak wszczepienie bajpasów serca czy wstawienie endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego.

Zwiększenie kompetencji pielęgniarek stanowi część planu mającego zachęcić do wyboru tego zawodu. Co więcej, personel po kursie będzie zarabiać średnio 50 tys. funtów rocznie, co stanowi dwukrotność średniej pensji pielęgniarskiej wynoszącej 25 tys. funtów.

Obecnie w Wielkiej Brytanii ponad 43 tys. miejsc pracy dla pielęgniarek jest nieobsadzonych, co stanowi 12 proc. wszystkich wakatów w tym zawodzie. W ostatnich latach doszło też do znacznego wydłużenia kolejki oczekujących na zabiegi. Rozwiązanie proponowane przez NHS ma zadowolić zarówno pacjentów, jak i personel pielęgniarski.

Problemem wciąż rasizm i seksizm

Badanie ankietowe przeprowadzone ostatnio wśród 569 tys. pracowników NHS pokazało, że ocena brytyjskiej służby zdrowia poprawiła się i aż 7 na 10 pracowników poleciłoby ją swojej rodzinie. Problemem cały czas pozostają niektóre nieakceptowane zachowania ze strony pacjentów i ich rodzin zwłaszcza agresywne i dyskryminujące. Według wyników ankiety więcej niż jeden na czterech pracowników NHS (28,5 proc.) doświadczył nękania, zastraszania lub psychicznego znęcania się ze strony pacjentów, krewnych lub członków społeczeństwa, a prawie co siódmy (14,9 proc.) miał styczność z przemocą fizyczną. 

40 tys. pracowników NHS (7,2 proc.) było dyskryminowanych przez pacjentów w ciągu ostatniego roku. W 2015 roku było to jedynie 5,8 proc.. Według ankiety rasizm był najczęstszą formą dyskryminacji, ale w 2019 r. odnotowano również najwyższy poziom dyskryminacji w formie seksizmu oraz nietolerancji religii.

NHS zapowiada, że w najbliższych tygodniach ogłosi plan poprawy warunków pracy dla osób zatrudnianych przez NHS. Jego częścią będzie między innymi zwiększenie kompetencji pielęgniarek i możliwość odmówienia leczenia pacjentów, którzy dyskryminują pracowników służby zdrowia i nie wymagają natychmiastowego leczenia. Do tej pory można było odmówić leczenia pacjenta, tylko jeśli zachowywał się on agresywnie.

Źródło: the Sun, pharmatimes

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz