10 miejsc i przedmiotów, którymi może rozprzestrzeniać się koronawirus

05 Marca 2020, 12:58 ludzie tłum przestrzeń obywatele piesi

Banknoty mogą być źródłem przenoszenia koronawirusa (wirus 2019-nCoV) - podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Oto elementy, z którymi warto ograniczać kontakt.

ZANIM PRZECZYTASZ ZOBACZ: Koronawirus – co musisz wiedzieć

Przedstawiciele publicznych systemów ochrony zdrowia na całym świecie toczą batalię z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że banknoty mogą być źródłem przenoszenia zakażenia.

-Wiemy, że fizyczny obrót gotówką może być źródłem przenoszenia bakterii i wirusów. Zalecamy dokładne mycie rąk po kontakcie z banknotami oraz unikanie dotykania później twarzy - mówi dla brytyjskiego dziennika The Telegraph, rzecznik prasowy WHO. Radzi również, by tam gdzie jest to możliwe, korzystać z opcji płatności zbliżeniowej, aby zminimalizować ryzyko. Ale banknoty to nie jedyne przestrzenie, którymi wirus może się rozprzestrzeniać. 

Co musimy wiedzieć o koronawirusie?

Wirus 2019-nCoV przenosi się drogą kropelkową. Choć obecnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi to możemy stosować inne metody zapobiegania zakażeniu. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej.

Przede wszystkim należy pamiętać o częstej dezynfekcji rąk. Częste mycie rąk za pomocą mydła i wody lub płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.) zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby. Dlatego eksperci podkreślają o tym by strumień kaszlu/kichnięcia kierować w zgięty łokieć, a najlepiej w chusteczkę, którą należy wyrzucić do kosza po czym zdezynfekować ręce.

Jeżeli będziemy stosować się do zaleceń ekspertów mamy duże szanse na uchronienie się od zarażenia się lub dalszego rozprzestrzeniania zakażenia. Warto też pamiętać, że nie wszyscy mogą stosować się do wytycznych. Wówczas powinniśmy zważać na:   

Banknoty
Banknoty mogą przenosić wirusy i bakterie. Eksperci podkreślają, że nie należy być zbyt zaniepokojnym tym faktem. Ryzyko wciąż jest stosunkowo niewielkie, dopóki ktoś nie wykorzysta banknotów do zasłony podczas np. kichnięcia. Z kolei monety z natury stanowią bardzo niedogodne środowisko dla rozwoju dla bakterii i wirusów.
Klamki od drzwi
Często ich dotykanie jest nieuniknione, a kontakt z nimi ma wiele osób. Ważne by pozostać świadomym tego faktu i po każdym kontakcie z tym przedmiotem dezynfekować ręce.
Ogólnodostępne przestrzenie i elementy biurowe, np. w kuchni
W kuchni biurowej styczność ze sprzętami takimi jak ekspres do kawy, mikrofalówka czy naczynia to kolejne obiekty, z którymi styczność może mieć wiele osób. Dlatego tu również zalecana jest dezynfekcja rak po każdym kontakcie.
Bankomaty oraz biletomaty

Jeśli pobieramy pieniądze z bankomatu, czy kupujemy coś poprzez specjalne automaty, to również jesteśmy narażeni na styczność z ekranem czy klawiaturą, z którymi wcześniej kontakt mogły mieć niezliczone ilości przechodniów. Warto być tego świadomym.   
Poręcze

Poręcze przy schodach, windach, czy w komunikacji miejskiej to elementy dotykane dziennie przez tysiące innych osób. W przypadku komunikacji kontakt z tymi powierzchniami jest często nieunikniony. Eksperci zalecają, żeby niezwłocznie po opuszczeniu transportu zdezynfekować dłonie.
Publiczne toalety

To kolejna przestrzeń, w której ludzie często np. dmuchają nos, co ułatwia rozprzestrzenieniu kropelkowego wirusa. 
Przestrzeń szpitalna
Uścisk dłoni i kontakt zarażonego z powierzchnią to częsta droga transmisji chorób w placówkach medycznych. Dlatego pracownikom zaleca się częstą dezynfekcję rąk. Jeśli jesteśmy pacjentem w placówce lub przebywamy tam w ramach odwiedzin warto pamiętać o myciu rąk w trakcie pobytu i po opuszczeniu placówki.
Telefony
W dobie smartfonów zagrożenie przenoszenia tą drogą jest ograniczone. Wciąż należy uważać na kontakt z telefonem stacjonarnym czy domofonem, do którego mają dostęp nasi współpracownicy .
Transport publiczne

Podróże międzynarodowe to znaczący czynnik ryzyka do transmisji wirusa. Jeśli mamy taką możliwość, warto przetrzeć swoje siedzenie czy podstawkę do jedzenia lub na telefon, zanim będziemy mieli bezpośredni kontakt z tą przestrzenią.
POZ-y, Apteki
Choć Ministerstwo Zdrowia i Państwowa Inspekcja Sanitarna kategorycznie odradza kierowanie się pacjentów do przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej czy aptek w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem, to i tak należy brać pod uwagę promil szansy, że ktoś potencjalnie zakażony popełni ten błąd. Zazwyczaj w takich miejscach udostępnione  są dozowniki do dezynfekcji – warto z nich skorzystać.

 
 JK
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

24 komentarze

Gość Niedziela, 29 Marca 2020, 19:07
Jak samoistnie przemieszczają się konowirus Kiedy nikd go nie przeniesie Co się dzieje
Max Wtorek, 17 Marca 2020, 17:45
Chodziło mi o to przez jaki czas KORANOWIRUS może pozostać na banknotach.
Pomocy Wtorek, 17 Marca 2020, 17:27
Do kogo zadzwonoc jesli osoba trzecia ciagle chodzi do osob ktore sa na 14 dniowej kwarantannie przebywajacej w domu ??
Poznoej ta osoba trzecia wychodzi na wies do ludzi.
Beata Niedziela, 29 Marca 2020, 21:58
Na policję, natychmiast
Kamil Poniedziałek, 16 Marca 2020, 20:27
W miastach sklepy otworzyć tylko samoobsługowe. Zmniejszyć ilość kasjerek. Kasjerki ( pracownicy ) winni mieć możliwość pracy w maseczkach. Wprowadzić przymusowe zakładanie rękawiczek jednorazowych przy wchodzeniu do sklepu. W mniejszych miasteczkach również poza ograniczeniem ilości klientów wpuszczanych do sklepu przymusowe zakładanie rękawiczek jednorazowych i oczywiście zachować odpowiednią odległość klient-klient-kasjerka ...
Rózia Czwartek, 19 Marca 2020, 14:22
Chyba odwrotnie, bo w samoobsługowym nie wiesz kto dotykał towaru przed tobą
Stachu Niedziela, 15 Marca 2020, 17:32
Co z pieczywem u nas jest maly sklepik i gosc wpada zostawia a ludzie sami z pojemnika wyjmuja grzebia na polkach spiekrze pozniej ci co woza jak kupowac pieczywo bulek nie workuja jak chleba a i tego malo
Klod12 Niedziela, 15 Marca 2020, 1:58
Moze przenosić się na skorupie jaj.
Jezeli przezywa na jaju salmonella to i wirus grypy(zwykłej na 100% )
Nikt nie myje jaj po zakupie a po drodze dotyka ich kilka osob .Rolnik-pakowalnia-hurtownia -sklep-konsument. Jak wiadomo wirus przenosi sie z ślina moczem i kalem. Jaja sa zabrudzone obornikem a w dodatku pokryte(do umycia) naturalna warstwa . Na jaju znajduje sie salmonella a wiec i wirus cov19 ma duzo pozywki aby przetrwac ok 7 dni. O jajach z bazarku pod blokiem ne wspomne. POMYSLMY !!!!!!
gnom Czwartek, 19 Marca 2020, 9:45
Piszesz pierdoły. Aby jajo było skażone salmonellą musi je znieśc kura nosicielka. Nawet nie wiesz jakie restrykcje dotyczą kurników z nioskami. Pojawienie się kury z salmonellą powoduje permanentny zakaz sprzedaży jaj a w przypadku ilości wiekszej następuje wybicia stada.
zaraza Sobota, 14 Marca 2020, 20:12
Po prostu nie ciągajcie Się po ulicach w domu siedzieć bezmyślne debile.
jak Piątek, 13 Marca 2020, 21:34
czy przeprasowanie banknotow zelazkiem niszczy koronawirusy?
Luki Piątek, 13 Marca 2020, 18:45
A co z paragonami! !!! Po prostu ich nie drukować.
Ja Czwartek, 12 Marca 2020, 15:34
A co jak sprzątam apartamenty na starówce po wynajmie krotkoterminowym? Mam styczność z pościelą, ręcznikami itd. Może by tak zamknąć na jakiś czas agencje wynajmu apartamentów
Ja Piątek, 13 Marca 2020, 16:30
Uzywaj jednorazowej maseczki na twarz i rekawiczek jednorazowych - po sprzataniu wyrzuc
Mary Czwartek, 12 Marca 2020, 12:48
A pieczywo??
Ona Niedziela, 15 Marca 2020, 10:11
Zawsze można włożyć na 100 stopni i przepiec. Troche wody w piekarniku zeby nie wysechł i jest ok.
Ja Piątek, 13 Marca 2020, 16:26
Kupuj w worku
liczący Środa, 11 Marca 2020, 11:11
co z sortowaniami pieniędzy??? liczy się tam bez rękawiczek ogromne ilości banknotów
Ja Piątek, 13 Marca 2020, 16:25
Czemu nie uzywasz rekawiczek gumowych ?
Znachor Wtorek, 10 Marca 2020, 13:12
Ludzie są idealnym bezmyślnym nosicielem wirusów. Po prostu nie mogą się nie zarażać bo to sprzeczne z naturą ludzką.
Badz_Zdro Czwartek, 05 Marca 2020, 14:25
Przyjrzyjcie się państwo siłowniom w Warszawie - ze świecą szukać kogoś kto dezynfekuje po sobie sprzęt - obsługa nie widzi problemu. Idealne miejsca dla wirusa i wszelkiego choróbstwa.
Ja Środa, 11 Marca 2020, 21:39
Lepiej przyjrzyjcie sie i dopiszcie KOSCIOŁY
Korona Wtorek, 17 Marca 2020, 15:54
Lepiej przyjrzyjcie się ZUSowi nadal wzywa starszych i przewlekłe chorych na orzecznictwo. Wiadomo jak to się skończy. Kto najczęściej umiera na koronawirusa? Właśnie ta grupa chorych obciążonych dodatkowymi chorobami. Udanie się do ZUSU to nie tylko ryzyko zakażenia ale i zgonu.
bajzel Środa, 18 Marca 2020, 15:21
Jest na te bezmysle zusowskie pomysly paragraf ,,ktoswiadomie naraza zdrowie i zycie innego czlowieka podlega karze,,,,Prosze nie isc tylko wyslac pismo z takim paragrafem.