Prezydent RP podpisał ustawę o przekazaniu 2 mld zł dla TVP

06 Marca 2020, 23:40 pismo dokument podpis

Prezydent RP Andrzej Duda poinformował w piątek wieczorem, że zdecydował o podpisaniu ustawy o przekazaniu blisko 2 mld zł na rekompensatę za abonament dla mediów publicznych. Opozycja apelowała o to, aby te pieniądze zostały przeznaczone na onkologię, a następnie - o zawetowanie ustawy. A. Duda podkreślał, że elementem misji realizowanej przez TVP jest m.in. edukacja i profilaktyka w zakresie zdrowia, co wpisuje się w niedawno przyjętą Narodową Strategię Onkologiczną. Z kolei premier zwracał uwagę, że nakłady na onkologię są rekordowe i wynoszą w tym roku ponad 11 mld zł. Jednocześnie zapewnił, że nie zabraknie środków na walkę z koronawirusem.

- świat polityki, mediów i społeczeństwo rozważało kwestię, jaką decyzję podejmę w kwestii dotyczącej rekompensaty dla mediów publicznych za zmniejszenie wpłat abonamentowych. Sprawę potraktowałem bardzo poważnie - mówił A. Duda. Dodał, że spotka się z Radą Mediów narodowych, z prezesem TVP, prezesem Polskiego Radia, szefami rozgłośni regionalnych.

- Nie miałem żadnych wątpliwości, że pieniądze są do funkcjonowania mediów publicznych niezbędne - mówił i zwracał szczególną uwagę na rolę publicznych mediów regionalnych. Jednocześnie przyznał, że miał wątpliwości, ponieważ ustawa nie mówi, jak mają być podzielone środki miedzy TVP i stacje regionalne oraz czy nie zmienić proporcji między finansowaniem TVP i Radia. Dodał, że jest to też kwestia tego, jaka atmosfera panuje wokół TVP i potrzeby dokonania pewnego resetu oraz działania w celu wzrostu roli stacji regionalnych.

Jak stwierdził, argumenty, aby środki te trafiły na onkologię, "to było nieprzyzwoite, aby takiego argumentu używać". - Mamy obecnie problem koronawirusa i tu musimy mówić, i myśleć o pieniądzach. Ale w tym wszystkim potrzebna jest uczciwość i prawda - przekonywał.

Poinformował, że zdecydował o podpisaniu tej ustawy na pewnych warunkach.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował mediom publicznym za misję, którą sprawują, m.in. w sytuacji zagrożenia koronawirusem. - Nie wiemy jak rozwinie się epidemia koronawirusa, ale musimy zakładać scenariusze jak u naszych sąsiadów: Niemiec, Francji, że tych przypadków będzie coraz więcej. Zapewnił, że środki na ten cel są dostępne w budżecie. - I nie ma tu żadnej zależności ze środkami na TVP - dodał. - Udostępniłem z budżetu już 100 mln zł (na walkę z koronawirusem- przyp. red.) i już 100 kolejnych - poinformował. - Jeżeli będzie potrzeba, to będziemy uruchamiali dodatkowe środki - dodał.

Jednocześnie odniósł się do finansowania onkologii. - W tym roku przeznaczamy rekordową kwotę na ważny obszar, czyli na onkologię. To jest 11 mld zł i ta kwota w kolejnych okresach będzie rosła - mówił premier. - Chcemy zapewnić to, aby jak najwięcej ludzi mogło wyzdrowieć - przekonywał premier. - Rozmawiamy z Panem prezydentem o funduszu medycznym(...). To fundusz, który przekracza te 11 mld, a więc jeszcze dodatkowe środki będą przeznaczone zgodnie z życzeniem Pana prezydenta - dodał premier. Zapowiedział, że wkrótce zostaną przedstawione szczegóły dotyczące tego funduszu.

Prezydent RP zwracał uwagę, że wśród misji, którą powinny realizować media publicznej jest ważny element, który stanowi część strategii onkologicznej. - To edukacja i profilaktyka. To TVP i media publiczne powinny być tymi, dzięki który może byćw istotnym stopniu docierająca wszędzie  polityka informacyjna, polityka edukacyjna, która uczy jak się odżywiać, jak żyć tak, aby uniknąć w miarę możliwości choroby nowotworowej. - mówił. Ocenił, że media publiczne mogą odegrać ogromną rolę w popularyzowaniu właściwej samodiagnostyki oraz badań specjalistycznych.

- Chciałbym, aby z tych środków (2 mld zł - przyp. red.), na te cele, zostały przeznaczone większe kwoty niż dotychczas. Misyjność mediów publicznych powinna iść właśnie w tym kierunku, bo kwestia zdrowia jest ważna dla każdego obywatela - zaznaczył.

- Podziału środków ma dokonać Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - poinformował szef KRRiT Witold Kołodziejski.

Z kolei Krzysztof Czabański podał, że ogłosił uchwałę o głosowaniu nad odwołaniem prezesa TVP Jacka Kurskiego. Prezes TVP Jacek Kurski w piątkowym piśmie do Prezydenta RP poinformował, że oddaje się do jego dyspozycji. Głosowanie ma potrwać korespondencyjnie do poniedziałku. K. Czabański dodał, że z 5-osobowej Rady już wpłynęły 4 głosy za. 

Według portalu wirtualnemedia.pl, nowym prezesem miałby być Mateusz Matyszkowicz, obecnie członek zarządu TVP.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Ja Sobota, 07 Marca 2020, 17:24
Żenada
Polak Sobota, 07 Marca 2020, 0:52
Wstyd i hańba! Marionetka! Musi odejść!