Prezydent: utworzymy specjalny Fundusz Medyczny z budżetem niemal 3 mld zł rocznie

07 Marca 2020, 17:33 andrzej duda prezydent

Chcemy stworzyć specjalny Fundusz Medyczny z budżetem niemal 3 mld zł rocznie na leczenie dzieci z chorobami rzadkimi oraz osób chorych onkologicznie po to, by wzmocnić ochronę zdrowia w Polsce - zapowiedział w sobotę prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania w Nysie.

 

- Chodzi o to, żeby stworzyć specjalny Fundusz Medyczny, który będzie służył dzieciom, trudnym przypadkom, także i onkologii. 2 mld 750 mln zł rocznie po to właśnie, aby finansować te elementy - wyjaśnił A.Duda.

Jak dodał, w tym roku ta kwota byłaby też dodatkowym wsparciem fiansowym na wypadek wybuchu epidemii koronawirusa. - A generalnie byłaby przeznaczona na ochronę zdrowia dzieci, na leczenie trudnych przypadków, na onkologię, po to, żeby wzmocnić ochronę zdrowia w Polsce - dodał prezydent.

Utworzenie Funduszu zostało wstępnie zapowiedziane w piątek wieczorem, podczas konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącej podpisania przez głowę państwa ustawy przyznającej blisko 2 mld zł na rekompensatę dla TVP i Polskiego Radia. Opozycja proponowała, żeby środki te - zamiast na media publiczne - przeznaczyć na onkologię.

Prezydent mówił, że w piątek i w sobotę rozmawiał z premierem na temat wzmocnienia ochrony zdrowia.

- Trzeba było policzyć, jakie pieniądze są możliwe. Dzisiaj pan premier mi potwierdził, że ta możliwa kwota to jest 2 mld 750 mln, czyli prawie 3 mld zł - wskazał A. Duda.

- Rozmawialiśmy o pieniądzach, które zależą od rządu, ponieważ są to pieniądze z budżetu państwa - dodał A.Duda.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz