Prawie 3 miliardy na zdrowie. Kiedy i na co zostaną przeznaczone?

08 Marca 2020, 10:58 szumowski duda

Podczas niedzielnej konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli utworzenie dodatkowego funduszu medycznego w wysokości 2,75 mld zł. Fundusz będzie wspierał wydatki w 3 obszarach. "To jest inicjatywa sprzed kilkunastu godzin, może dwóch dni" - przyznał minister zdrowia. "Decyzja zapadła w piątek" - dodał Prezydent Andrzej Duda.

 

 

Wedle wypowiedzi Prezydenta oraz Ministra Zdrowia, fundusz będzie się składał z 3 filarów.

  • leczenie 
  • inwestycje
  • profilaktyka

- Jak rozumiem, dysponentem tych środków będzie Minister Zdrowia - podkreślił Łukasz Szumowski. Dodał, że w Ministerstwie Zdrowia rozpoczęły się prace nad stworzeniem podstaw do ogłoszonej inicjatywy. Szczegóły zostaną opracowane w zespołach i w ciągu kilku tygodni Ministerstwo będzie gotowe, aby przedłożyć konkretne projekty Radzie Ministrów i Parlamentowi. 

Andrzej Duda wyjaśnił, że fundusz będzie służył wsparciu, obok zasadniczego finansowania, pacjentów z chorobami onkologicznymi; w szczególności dzieci oraz cierpiących na choroby rzadkie.

- Dzięki niemu wzrost funduszy na ochronę zdrowia będzie nie wielki, ale wręcz ogromny - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Jeśli dodamy te prawie 3 miliardy, to mamy 107 miliardów na walkę o zdrowia i życie Polaków - dodał. 

- Dziękuję za tę inicjatywę. Przez wiele lat nie był to obszar priorytetowy, teraz w końcu jest - powiedział z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Jest mnóstwo leków, które nie przeszły jeszcze refundacji. Potrzebujemy mechanizmu, który będzie finansował skuteczne leczenie. Poza tym, mówimy też o medycynie spersonalizowanej, czyli tworzonej specjalnie dla indywidualnego pacjenta -  zwracał uwagę minister.

Z inicjatywy ministra zdrowia 10 proc. środków z funduszu będzie przeznaczone na profilaktykę. Fundusz będzie wspierał także wydatki inwestycyjne, nie tylko w szpitalach onkologicznych, ale także w diagnostyce sercowo-naczyniowej. 

Informacja o nowym funduszu medycznym pojawiła się w kontekście podpisania przez prezydenta ustawy przekazującej prawie 2 mld zł na media publiczne, opozycja domagała się, aby te środki przeznaczyć na onkologię. Na obecnym etapie nie wskazano konkretnego budżetowego źródła pochodzenia 2,75 mld zł, które mają zasilić fundusz medyczny. Nie wiadomo także, kiedy i w jakim trybie środki zostaną uruchomione.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz