Premier: dziś wprowadzamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami

09 Marca 2020, 13:42 SZUMOWSKI MORAWIECKI

- Podejmujemy dzisiaj kolejne decyzje: wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami (4przejścia) i Czechami (1 przejście) na głównych przejściach.  W najbliższych kilkudziesięciu godzinach będziemy rozszerzać ten zasięg – poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na razie chodzi o kontrole w autobusach, autokarach i busach. W Polsce jest już 16 przypadków pacjentów zakażonych koronawirusem (stan na 9 marca na godz.12).

- Koronawirus rozprzestrzenia się przez osoby migrujące z zagranicy, głównie z Włoch i Niemiec oraz przez osoby, które już zostały zarażone i mogą roznosić tego koronawirusa w kraju – mówił premier.

Jak podkreślał, Polska podejmuje działania aby zapobiec rozprzestrzenianiu się kolejnych zachorowań. - To jest to podejście, o którym rozmawiałem (...) z premierami UE, czyli raczej starać się zapobiegać, zahamować rozprzestrzenianie się koronawiusa. Podejmujemy dzisiaj kolejne decyzje: wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami (4 przejścia) i Czechami (1 przejście) na głównych przejściach. W najbliższych kilkudziesięciu godzinach będziemy rozszerzać ten zasięg - mówił.

Wyjaśnił, że na razie kontrole będą w transporcie autobusowym, autokarowym, w busach (czyli powyżej 8 osób). 

W ciągu kilkudziesięciu godzin - kontrole na wszystkich punktach granicznych

Pierwsze punkty kontrolne rozpoczną prace dziś o godzinie 15:00. Będzie to pięć punktów - 4 na granicy z Niemcami i jeden na granicy z Czechami. W ciągu kolejnych godzin mają pojawić się punkty ochrony na wszystkich przejazdach granicznych. 

Od jutra punkty ochronne pojawią się także na wschodnich granicach Polski (Ukraina, Rosja, Białoruś). 

W ciągu kilkudziesięciu godzin ochrona sanitarna obejmie także kolejne środki transportu - kolej i porty wodne.

W ramach kontroli sanitarnej będzie odbywało się badanie temperatury oraz będą wydawane karty lokalizacyjne dla pasażerów i kierowców.

Ze względu na charakter rozprzestrzeniania się i gwałtowne przyrosty w innych krajach, w ślad za wczorajszą rekomendacją GIS, premier zaapelował do organizatorów imprez masowych o odwołanie tych, zaplanowanych w najbliższym czasie. - Właśnie imprezy masowe były główna przyczyną szybkiego rozprzestrzenienia się koronawirusa w innych krajach – zaznaczył premier.

- Infrastruktura jest u nas dobrze przygotowana - ocenił. - Przygotowujemy się na duży przyrost osób, które mogą zachorować na koronawirusa - dodał premier. - Ważne jest, aby ograniczać rozprzestrzenianie się przez osoby, które już są zarażone. Ważna jest tu kwarantanna – mówił i zaapelował o trzymanie się rygorów kwarantanny.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski także mówił o spodziewanym wzroście liczby zarażonych oraz apelował o odpowiedzialność osób przebywających w kwarantannie. Mówił o przygotowaniach, m.in. planach przekształcania niektórych szpitali w jednoimienne, czyli szpitale zakaźne. Jak mówił najwięcej trudności służby mają z identyfikacją osób z transportu kołowego, jednak jak mówił dzięki współpracy różnych służb udaje się namierzyć wszystkie osoby i objąć je opieką.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński także apelowała o skrajną odpowiedzialność i poddanie się kontroli sanitarnej przeprowadzanej przez przedstawicieli różnych służb. Jak mówił, "najpierw granica zachodnia i południowa, a następnie kolejne granice". Wyjaśnił, że na granicy zewnętrznej, czyli na wschodzie Polski, kontrola sanitarna będzie realizowana wobec wszystkich osób ją przekraczających.

BPO, JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Zaniepokojona Poniedziałek, 09 Marca 2020, 18:22
A co z delegacjami służbowymi? Mój mąż pracuje w dużym zakładzie produkcyjnym i jutro ma być u nich delegacja z Niemiec. Powinien być jakiś zakaz wpuszczania obcokrajowców w tak duże skupisko ludzi.