Kolejki do badań coraz krótsze, ale czas oczekiwania na wyniki - rośnie

10 Marca 2020, 12:00 Pacjent i kolejki

Na badanie rezonansem magnetycznym czekamy średnio 88 dni w trybie zwykłym i 48- w trybie pilnym. Czas oczekiwania na badania obrazowe systematycznie spada, jednak rośnie czas oczekiwania na wyniki. 

Od 1 kwietnia 2019 r. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usuwania zaćmy są finansowane bez limitów.

Nowe dane z portalu Kolejkoskop.pl wskazują, że średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w trybie zwykłym spadł ze 102 dni w listopadzie 2019 do 88 dni w lutym br. W pilnych przypadkach pacjenci czekają obecnie średnio 48 dni, podczas gdy w listopadzie było to 55 dni.

Porównując poszczególne województwa widać, że dostęp do badań diagnostycznych jest nierównomierny. Np. w województwie mazowieckim na badanie rezonansem trzeba czekać nawet 111 dni, zaś w woj. podlaskim - 32 dni.  W trybie pilnym czas oczekiwania wynosi 71 dni na woj. lubelskiego, a w woj. świętokrzyskim - tylko 17 dni.

Na tomografię komputerową czekamy średnio 33 dni; najdłużej w woj. zachodniopomorskim (56 dni), a najkrócej - na Opolszczyźnie (10 dni). W trybie pilnym w każdym województwie średni czas oczekiwania na tomografię na CITO wynosi poniżej 30 dni.

Dłużej czekamy na wyniki

Badania obrazowe stają się bardziej dostępne jednak istotne jest także szybkie otrzymanie wyniku oraz opisu, aby podjąć dalsze decyzje terapeutyczne.

Z informacji od pacjentów wynika, że na opis tomografii komputerowej czeka się często ponad miesiąc.  Jak mówi prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik: „Co z tego, że zniesiono limity na badania obrazowe i one są bardziej dostępne, skoro na opis tomografii czeka się pięć, sześć tygodni? Dla pacjenta to nadal czekanie na wprowadzenie albo dopasowanie leczenia! Często okazuje się, że w tym czasie pojawiają się przerzuty i najbardziej wskazane leczenie nie jest już możliwe!”.

Źródło: Alivia

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz