Ł.Szumowski: 20 przypadków koronawirusa; policjanci skontrolują osoby w kwarantannie

10 Marca 2020, 14:13 wirus

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował we wtorek po godz. 14 o kolejnych przypadkach koronawirusa - jeden w Warszawie i dwa w Cieszynie. W sumie jest 20 osób zakażonych. - Wypracowaliśmy mechanizm działania wobec osób objętych kwarantanną - podkreślił i wyjaśnił, że włączona zostanie w to Policja.

- Obecnie jest 20 osób zakażonych. Stan zdrowia jest stabilny - mówił minister zdrowia. Wyjaśnił, że kolejne potwierdzone trzy przypadki, to osoby, które przyjechały z kierunku włoskiego, z których część była w kwarantannie. Dodał, że chodzi o trzy nowe osoby, a o jednej mówił już na porannej konferencji.

Mówiąc o nowych mechanizmach działania wobec osób objętych kwarantanną wyjaśnił, że włączona została do tych działań Policja.

- Codziennie zapuka Policja i zapyta czy wszystko w porządku, i zapyta czy osoba objęta kwarantanną znajduje się tam, gdzie powinna być - mówił. Jak podkreślił, z punktu widzenia zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, to bardzo istotne, aby przestrzegać zasad kwarantanny.

- Policja podejmuje się trudnego zadania pomocy także służbom sanitarnym - ocenił. Podziękował pracownikom sanepidu, którzy codziennie wykonują "gigantyczną pracę" związaną m.in. z lokalizacją osób z kontaktu, telefonicznym nadzorem osób w nadzorze i kwarantannie.

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas ocenił, że "to wielka sprawa, to danie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkim Polakom, to wielka odpowiedzialność". - To da też poczucie bezpieczeństwa osobom przebywającym w kwarantannie - mówił.

Z kolei Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk ocenił, że współpraca jest niezwykle intensywna. Zapewnił, że nie będzie kontaktu bezpośredniego policjantów z osobami w kwarantannie. Jak mówił będzie m.in. kontakt telefoniczny, przed domofon. - Zależy nam na tym, nie aby być skutecznym w kontrolach, ale aby budować świadomość tych ludzi objętych kwarantanną, że ich obecność w innych miejscach, może prowadzić do zagrożenia zarażenia - mówił. Podkreślił, że kontrole będą prowadził wyłącznie umundurowani policjanci.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Franz Czwartek, 12 Marca 2020, 12:08
Jak policjant będzie mieć bezpośredni kontakt z podejrzana osoba z kwarantanny a później okaże się że z chorym to wtedy cała komendę będzie trzeba objąć kwarantanna i rodzinę i znajomych policjanta to będzie paraliż służb!!! Gratuluję pomysłu!!!
Apel o siłownie Wtorek, 10 Marca 2020, 15:40
Ministerstwo powinno mieć dostęp również do systemów rejestracyjnych siłowni i sprawdzać, czy osoby z kwarantanny na nią nie chodzą.... Niektórzy niestety traktują kwarantannę jak urlop wypoczynkowy.