Ł. Szumowski: najbliższe dwa tygodnie to czas kwarantanny dla społeczeństwa

11 Marca 2020, 10:51 SZUMOWSKI

- Przez 14 dni uczniowie nie będą chodzili na uczelnie, ani do szkoły. To nie jest czas ferii, ani nie jest to czas wolny. Ten błąd był popełniono we Włoszech. (...) To czas kwarantanny dla społeczeństwa - mówił dziś podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski odnosząc się do decyzji Rządu ws. odwołania zajęć dydaktycznych w szkołach, uczelniach oraz wstrzymania działalności w instytucjach kultury (kin, muzeów, teatrów) .

Premier: zdecydowaliśmy o zamknięciu przedszkoli, szkół, uczelni wyższych, instytucji kultury

- Żadne działania administracyjne nie są w stanie skutecznie powstrzymać rozprzestrzeniania się koronawirusa. Największą lekcją z Wuhan jest to jaką rolę odgrywa poczucie odpowiedzialności społeczeństwa. Administracyjne dekrety i nakazy nie są w stanie zatrzymać rozprzestrzeniania zakażenia - mówił minister odnosząc się do słów dyrektora WHO i apelując o rozwagę.

 - Przez 14 dni uczniowie nie będą chodzili na uczelnie, ani do szkoły. To nie jest czas ferii, ani nie jest to czas wolny. Ten błąd był popełniono we Włoszech. Młodzież wychodziła do klubów, na spotkania towarzyskie, do restauracji. To czas kwarantanny społeczeństwa. Powinniśmy spędzić ten czas w domu, w izolacji starając się nie zakazić i nie zakażać innych. Potraktujmy poważnie to ryzyko - mówił minister zdrowia.

Zwrócił się do młodych osób, by pamiętać że "choć statystycznie nie grozi nam, jako młodym, niebezpieczeństwo to możemy stwarzać ryzyko zakażenia i śmierci osób starszych i osłabionych". 

JK 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

Misiek Czwartek, 12 Marca 2020, 23:55
Po co w szkołach administracja i obsługa, ci ludzie też przemieszczają się komunikacją. W domach mają dzieci na kwarantannie. Absurd.
Ok Piątek, 13 Marca 2020, 16:57
Jesli mie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase
Czytelnik Czwartek, 12 Marca 2020, 19:44
A co z ludźmi ktorzy obecnie przebywają w sanatoriach
Czytelnik Czwartek, 12 Marca 2020, 19:43
Co z ludźmi ktorzy obecnie przebywają w uzdrowiskach sanatoeyjnych
Czytelnik Środa, 11 Marca 2020, 23:03
A co z resztą społeczeństwa? Przecież milioby ludzi jezdzindo pracy komunikacją miejską a tan nie trudno się zarazić.
Człowiek Piątek, 13 Marca 2020, 16:12
Najpierw proszę się nauczyć ortografii (;
Don Czwartek, 12 Marca 2020, 20:17
Minister daje wybrać: zarazić się, odchorować, w maleńkim procencie umrzeć lub w 95% wyleczyć się lub bramka numer dwa zamknąć się w domach, zniszczyć gospodarkę, pozbawić się tym samym żywności, leków, etc i wymrzeć wspólnie z głodu i innych chorób. Sorry Winnetou, jak mam być odpowiedzialny, to będę chodził do pracy tak jak przedtem, może trochę ograniczę imprezy, ale nie dam zniszczyć kraju. Trudno, część słabszych, czy starszych umrze, ale nie dam pogrzebać z nimi reszty. Takie jest życie, takie są zasady, przyroda. Można się rozejść.
Tajniak Piątek, 13 Marca 2020, 15:52
Kolega Włoch się nie naoglądał chyba za bardzo, bo robić chce to samo. Gospodarkę da się odbudować, a życia nie jak je stracisz. Ciekawe jak się byś się czuł jakbyś zaraził własną rodzinę i naraził ich na niebezpieczeństwo zagrażające życiu ?? Trochę pokory $$ to nie wszystko :)