W.Kosiniak-Kamysz chce zawieszenia "podatku cukrowego"

11 Marca 2020, 12:10 kosiniak kamysz

W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń koronawirusem, kandydat ludowców na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz chce zawieszenia wprowadzenia ustawy o tzw. podatku cukrowym. - To jest epidemia, która dotyka nie tylko w sposób medyczny, ale także w sposób gospodarczy. Potrzeba natychmiastowego pakietu antykryzysowego - powiedział W.Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej. 

- PSL przygotował antykryzysowy pakiet działań osłonowych dla przedsiębiorców. Chodzi między innymi o dobrowolny ZUS dla samozatrudnionych. Ustawa jest w Sejmie - dodał kandydat PSL-Kukiz'15. Wśród propozycji wymienił także uruchomienie środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, wypłacanie minimalnego wynagrodzenia zatrudnionym w firmach, które zawiesiły swoją działalność, a w których pracownicy są na urlopach bezpłatnych. To samo mogłoby dotyczyć rolników.

- Kolejna sprawa to natychmiastowy zwrot VAT, aby utrzymać płynność finansową i uruchomienie kredytów w BGK oraz wstrzymanie procedowania ustawy o podatku cukrowym - powiedział W. Kosiniak-Kamysz. Tzw. podatek cukrowy to nowa opłata, która ma objąć słodzone napoje i alkohole w małych butelkach. Według różnych organizacji konsultowanych w trakcie procedowania projektu ustawy, m.in. Konfederacji Lewiatan, ceny po wprowadzeniu "podatku cukrowego" mogą wzrosnąć nawet o jedną trzecią. Podatek miałby wejść w życie z początkiem lipca.

Szef PSL zaapelował także o spotkanie i rozmowę premiera ze Związkiem Banków Polskich ws. spłaty kredytów hipotecznych.

- Jest potrzebna pomoc, spotkanie ze ZBP i reakcja premiera. Chodzi o odroczenie spłaty kredytów hipotecznych dla gospodarstw indywidualnych, dla małych rodzinnych firm. To samo wiąże się z leasingiem dla firm transportowych. One nie są w stanie spłacać rat - podkreślił.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz