Czerniak: pacjenci nadal czekają na refundację immunoterapii

11 Marca 2020, 13:16 slonce czerniak opalanie sie

Pacjenci z czerniakiem nadal czekają na wprowadzenie do refundacji immunoterapii. Prof. Piotr Rutkowski z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie podkreśla, że biorąc pod uwagę skuteczność immunoterapii i korzyści, które wygenerowałoby jej zrefundowanie, obecna sytuacja jest niezrozumiała.

Immunoterapia dla pacjentów z czerniakiem nie jest obecnie refundowana, a dostępna jest dla części pacjentów jedynie w trybie Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych.  

Niedawno opublikowany raport „Leczenie czerniaka w Polsce. Krok od standardów terapeutycznych” wskazuje, że refundacja wiązałaby się z istotnymi oszczędnościami. Określając populację docelową chorych kwalifikujących się do terapii adjuwantowej w Polsce na ok. 700 pacjentów - według raportu -mamy możliwość uzyskania dużych oszczędności wynikających z zastosowania leczenia adjuwantowego w czerniaku.

– Biorąc pod uwagę skuteczność immunoterapii i korzyści, które wygenerowałoby jej zrefundowanie, obecna sytuacja jest dla mnie niezrozumiała. W czasach, gdy powinno się szukać oszczędności, a gotowe rozwiązania podaje się niemalże „na tacy”, brak reakcji ze strony Ministerstwa Zdrowia jest zaskakujący. Przedstawiliśmy bardzo mocne argumenty za leczeniem zwiększającym szansę na trwałe wyleczenie chorych i każdy z nich potwierdza słuszność refundacji, również finansową. Podobne dane istnieją dla leczeniu uzupełniającego za pomocą terapii ukierunkowanej molekularnie – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Prof. P. Rutkowski podkreśla, że sytuacja pacjentów z czerniakiem i leczenia adjuwantowego jest wyjątkowa, bo refundacja tej formy terapii może pozytywnie wpłynąć na każdą ze stron procesu.

Także środowisko pacjentów oczekuje refundacji. Prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Czerniaki i Mięsaki „SARCOMA”  Kamil Dolecki, wskazuje, że o ile niektóre decyzje związane z refundacją można było uzasadniać brakiem środków finansowych, o tyle brak refundacji immunoterapii w leczeniu adjuwantowym jest dla pacjentów kompletnie niezrozumiały. - To zmarnowana szansa na oszczędności w onkologii. Nie wiem co mamy powiedzieć pacjentom. Czujemy niedosyt – komentuje prezes.

U pacjentów z postacią czerniaka (III i IV stopnia) włączenie tzw. leczenie adjuwantowego, stosowane po wycięciu zmiany nowotworowej – zanim pojawi się nawrót choroby,  pozwala na redukcję ryzyka nawrotu choroby lub zgonu u pacjentów. 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz