Karczewski o in vitro: PO robi bardzo źle, przedłużając ten program

13 Października 2015, 10:23

Skandaliczną sytuacją jest to, że Platforma Obywatelska, która prowadziła program in vitro, który kończy się w czerwcu, już w tej chwili chce go przedłużyć – powiedział dziś rano w kontrwywiadzie RMF Stanisław Karczewski, szef sztabu PiS.

 

Stanisław Karczewski odpowiadał na pytania Konrada Piaseckiego dotyczące m.in.  programu in vitro. Dziennikarz przypomniał słowa Jacka Sasina, który twierdził, że PiS nie zakaże in vitro ani nie zaostrzy ustawy aborcyjnej i dopytywał, czy to jest stanowisko całej partii. Karczewski początkowo potwierdził: –  To jest stanowisko, które mamy. Tak, oczywiście – mówił. Jednak już za chwilę stwierdził: –   Ale wie pan co, panie redaktorze, skandaliczną sytuacją jest to, że Platforma Obywatelska, która prowadziła program in vitro, który kończy się w czerwcu, już w tej chwili chce go przedłużyć. Konrad Piasecki dopytywał zatem, czy PiS się na to zgodzi i tu odpowiedź była na pozór jednoznaczna:  –  Nie! A co my mamy do gadania? – odpowiadał Karczewski. Jednak kiedy Piasecki nie dając za wygraną, dopytywał dalej: –  Nie zgodzicie się, jak przejmiecie władzę? – pytał. –  No wie pan, nie... już mniej pewnie odpowiedział Karczewski. –  Uszanujecie tę decyzję? – dopytywał dziennikarz.  –  No na pewno będziemy szanowali decyzję swoich poprzedników. Takie, które będziemy mogli zmieniać, będziemy zmieniać, a tych decyzji, których nie będzie można zmienić, na pewno nie będziemy zmieniać. Kwestia naturalna, absolutnie.

Na koniec jednak na zadane wprost pytanie Konrada Piaseckiego: –  I in vitro choć możecie, to nie zakażecie?

Stanisław Karczewski odpowiedział: –  Ja się wczoraj już wgłębiłem w ten temat i muszę powiedzieć, że jest olbrzymi problem i Platforma Obywatelska robi bardzo źle, przedłużając ten program o wiele lat przedwcześnie.

Podczas rozmowy szef sztabu odniósł się też ogólnie do sytuacji w ochronie zdrowia:  – Mówi się czasami panie redaktorze, że my mówimy, że Polska jest w ruinie. Nigdy czegoś takiego nie powiedzieliśmy. Ale służbę zdrowia Platforma Obywatelska zostawia w ruinie – stwierdził.

W zeszłym tygodniu premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że obecna edycja rządowego programu in vitro potrwa do końca czerwca 2016 r. Dzięki niemu przyszło na świat już ponad 3,2 tys. dzieci. W programie zarejestrowanych jest już prawie 22 tys. par, a już 16 tys. jest w trakcie leczenia.

Całość rozmowy K. Piaseckiego z S. Karczewskim

A.G.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz