Krzysztof Bukiel (OZZL) przeciwny darmowym lekom 75+

14 Stycznia 2016, 15:45

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, prywatnie nie popiera wprowadzenia programu bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia. Według niego, nie prowadzi to do niczego dobrego, a wręcz przeciwnie.

- Rozdawnictwo nie jest dobrą rzeczą. Powinniśmy zadziałać od drugiej strony i zapewnić ludziom godziwe wynagrodzenia, emerytury, a dzięki temu środki finansowe, które zapewnią niezbędne leczenie – powiedział Polityce Zdrowotnej Krzysztof Bukiel.

Jakie działania powinny zostać podjęte zamiast programu leków 75+? - Chociażby zwiększenie kwoty wolnej od podatku. To już dużo bardziej słuszne i potrzebne działanie, które poprawiłoby sytuację Polaków. A dla osób starszych wprowadzić np. regulacje mówiące o tym, że pokrywanie przez seniorów wydatków na leki odbywa się tylko do pewnej kwoty – zaznacza Bukiel.

OZZL nie zajął oficjalnego stanowiska w sprawie bezpłatnych leków dla seniorów. Przypomnijmy, że zgodnie z projektem budżetu na 2016 rok, na bezpłatne leki dla osób powyżej 75. roku życia , rząd zamierza przeznaczyć 125 mln zł. Według wielu opinii, to zdecydowanie zbyt mała kwota, żeby seniorzy mieli szansę faktycznie odczuć pomoc państwa przy wykupie leków. Wyliczenia wskazują, że każdy pacjent powyżej 75. roku życia dzięki rządowemu programowi otrzyma wsparcie w wysokości około 4 zł miesięcznie. Katarzyna Głowala, wiceminister zdrowia, zadeklarowała jednak, że w przyszłym roku kwota ta będzie wyższa, a sam program będzie coraz bardziej szczegółowy. Finansowanie ma osiągnąć w 2017 roku poziom 500 mln zł.

Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów ma zostać przygotowany wspólnie przez resort zdrowia i finansów. Na początku mają się na niej znaleźć najtańsze farmaceutyki - z czasem, listy mają być aktualizowane o kolejne, droższe leki.

AP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz